1 Aylık Bebek Gelişimi


4
4 shares, 4 points

Bu yazımızda yeni doğan bebeklerde 1 aylık bebek gelişimi sürecinden, bebeklerin bu dönemde beslenme ve uyku düzeni yanında fiziksek ve sosyal gelişimlerinden, ayrıca anne ve babaların 1 aylık bebek gelişimi sürecinde dikkat etmeleri gereken önemli hususlardan bahsetmek istiyoruz.

1 Aylık Bebek Gelişimi


Bu yazımızda yeni doğan bebeklerde 1 aylık bebek gelişimi sürecinden, bebeklerin bu dönemde beslenme ve uyku düzeni yanında fiziksek ve sosyal gelişimlerinden, ayrıca anne ve babaların 1 aylık bebek gelişimi sürecinde dikkat etmeleri gereken önemli hususlardan bahsetmek istiyoruz.

Yeni Doğan Bebek Uyku Düzeni:
Yeni doğan bebek emmesi ve temizliği gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması dışında gününün tamamına yakınını (ilk haftasında 20 saat kadar) uyuyarak geçirir. Bu durumu göz önünde bulundurarak bebeğinizin ilk haftalarında karnının doyup doymadığını analiz etmeniz mümkündür. Gününün çok zamanını uyuyarak geçirmesi gereken bir bebek, aç kalması halinde uyuyamayacak ve sürekli ağlayarak ihtiyacını ifade edecektir.

Bebeklerin bu döneminde gece ve gündüz kavramı yoktur. Ancak anne ve babanın davranış biçimleri ile bebeklerine gece ve gündüz mevhumunu öğretmeye başlamalarında yarar vardır. Bu sebepten, bebeğiniz gündüz uyanık iken, onunla konuşarak, oyun oynayarak vs. iletişimde olmanız, geceleri ise mümkün kanaat sessiz bir ortam sağlamanız yararlı olacaktır. Yani dış uyaranları geceleri bir şekilde azaltmaya çalışın. Bu uygulama biçiminizin faydasını ilerleyen aylarda göreceksiniz. (Anne ve babalar için tutarlı davranış biçimi ilk aydan başlamalıdır.)

“Yeni doğan bebekler günlerinin tamamına yakınını uyuyarak geçirdiklerinden, anne ve babaların bebekleri ile iletişim kuracağı en ideal zaman, bebeğin ihtiyaçlarının karşılandığı zamandır.”

Yeni Doğan Bebek Beslenmesi:
Bebekler için en ideal besin anne sütüdür. Anne sütü ve emzirme üzerine ilerleyen yazılarımızda ayrıca değinilecektir. Ancak bebeğinize ilk emzirme işlemini yapmadan evvel “tahnik” olarak ifade edilen “Yeni doğan bebeklere anne sütünden evvel damağına tatlı olan hurma, şeker, bal, üzüm gibi herhangi bir gıdanın sürülmesi işlemi” ni yapabilirsiniz.

Anne ve Bebek Eğitimi olarak modern tıbbın kabul etmediği hiçbir şeyi bizde kabul etmemekte, ayrıca öneride de bulunmamaktayız. Fakat Hz.Resul Efendimizin de uygulamalarından olan bu işlemin modern tıbbın kabul ettiği hususlardan birisi olduğunu belirtelim. Bir çok araştırmada bu uygulamanın sağlık açısından çok büyük faydaları olduğu ortaya çıkmıştır ve çıkmaktadır.

Bebeklerin ilk 1 ayında bir günde 12 kez emme ihtiyacı hissedebilir.  Bu süre 2 yada 3 saatte bir zaman aralığına tekabül edecektir. Ancak zamanla bu sıklık azalacak ve bebeğiniz daha fazla zaman aralığında beslenecektir.  Bebeğinize herhangi bir sebepten dolayı anne sütü veremiyorsanız veya anne sütünün yetmediği kanaatine vardıysanız, hekiminiz ile görüşerek ek besinlere yöneliniz. Ancak bu durumu kesinlikle doktorunuz kontrolünde yapınız. Öyle ki bu dönemde inek sütü verilmesi tavsiye edilmemektedir.  Ayrıca bebeğinizin ilk aylarında karnını doyurmanızın ardından muhakkak gazını çıkarmasına yardımcı olunuz. Zira ilk aylarında bebekler gaz çıkarmayı bilmemektedir.

Bebeğinize ilk 6 ay zaten anne sütü dışında bir besin verilmemesi gerekmektedir. Bu sebepten tek besin kaynağı memenin temizliği de elzem bir durumdur. Annelerin meme temizliğini sadece su ile yapmaları uzmanların tavsiyeleri arasındadır.

İlk ayında bebeğinizi emzirirken, meme ucunu bebeğinizin alt dudağına yada yanağına değdirerek memeyi tutmasını sağlayın. Emme işleminde koyu renkli kısmın tamamının bebeğin ağzında olması gerektiğini unutmayın. Bu şekilde yapmamanız halinde meme çatlaklarına mahal verileceğini ifade edelim. 

Bebeğin ilk ay gelişiminde dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli husus göbek bağı bakımıdır. Bebeklerin göbek bağları yaklaşık olarak 3.haftasına kadar düşer. Göbek Bağı Bakımı ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

1 aylık bebek gelişimi sürecinde yeni doğanların kol, bacak ve el hareketleri refleks şeklindedir. Bebekler ellerini genellikle yumruk şeklinde tutar. Etrafında olan eşyaları tutacak becerisi henüz bulunmamaktadır. Ancak yine de çıngırak benzeri küçük oyuncakları kavrar, fakat uzun süre elinde tutamaz.

Yeni doğanlar ilk aylarında göz teması kurmaya başlarlar. Annelerinin bu döneminde gerek emzirme işleminde ve gerekse diğer durumlarda göz teması kurmayı ihmal etmemesi gerekmektedir. Bebeklerin annesinin sesini anne karnında iken tanıdıklarını da belirtelim. Bu sebepten ilk aylarında bebekler annelerinin sesini takip ederler.

 "Bu döneminde göz teması kurmayı ihmal etmeyin."

Bebeklerin göz kasları günler geçtikçe gelişmeye başlar. Bu sebepten ilk gün ve haftaların da göz kasları tam olarak gelişmediği için bebeklerin gözlerinde bazen kaymalar olabilir.

"Bebeklerin gözlerinde bazen kaymalar olabilir."

Bebekler ilk aylarında altını sık sık pisleyebileceklerinden alt temizliğine dikkat ediniz.
Bebeğinizin tırnaklarını kesmeyi ihmal etmeyiniz. İlk aylarında bebekler el hareketleri ile yanlışlıkla kendilerini çizebilirler.

1 Aylık Bebek Gelişimin de Neler Yapılır

  • Bebeğinize şarkılar mırıldanın.  Geçmişten gelen ninnilerimizi söyleyebilirsiniz. Bu durum bebeklerin ritim duygusunu geliştirdiği gibi bebeğin sakinleşmesini de sağlayacaktır.
  • Bebeğiniz ile göz teması kurun. Ayrıca bebeğinize bol bol gülümseyin.
  • Bebeğinizi kucağınıza alarak fiziksel temas sağlayın. Bebekler bu döneminde fiziksel teması çok fazla ister. Bu durum bebeğiniz de güven duygusunun da gelişmesini sağlayacaktır.
  • Kucağa alışır korkusu ile asla bebeğinizi ihmal etmeyiniz. Bebeklerin ilk bir ayı hayata merhaba derken çok önemli bir zaman dilimidir. Bu sebepten kucağa almaktan, her ağlamasına karşılık vermekten vs. çekinmeyin. Buna benzer olumsuz alışkanlıkların çaresine daha ileri aylarda bakacağız.
  • Bebeğin birinci ayında doğumunda yapılan Hepatit B aşısının ikincisi yaptırılır.
  • Hekiminizin kontrolünde bebeğin 15. gününden itibaren D vitamini kullanmaya başlanılır.   
  • Bebeklerin İlk 15 gün içerisinde işitme testi yaptırılır.   


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

225
4 paylaşım, 4 points