1 Fincan Kahvenin Vücuda Etkileri Nelerdir ?


6
6 shares, 6 points

1 Fincan Kahvenin Vücuda Etkileri Nelerdir ?

1 Fincan Kahvenin Vücuda Etkileri Nelerdir ?


Çoğumuz için kahve, bir içecekten çok daha fazlasıdır. Sabah rutinimizin ayrılmaz bir parçası, o olmadan güne başlayamadığımızdır. İster kendi başınıza dinginliğin keyfini çıkarıyor olun, ister dışarıda ailenizle, dostlarınızla veya iş arkadaşlarınızla beraber yemek yemiş olun, mis gibi kokan bir fincan sıcak kahve içmek genelde iyi bir fikirdir.

İşte bu yüzden, kahvemizi içtikten sonraki birkaç saat içinde vücudumuza neler olduğuna bir göz atmak istedik. Hazır olun, bazıları oldukça şaşırtıcı.

İlk 10 Dakika:

Kafein kan dolaşımına karışır. Kalp atış hızı ve kan basıncı yükselmeye başlar.

20 Dakika:

Daha uyanık ve odaklanmış hissetmeye başlarsınız. Bilinçli kararlar vermek ve problemleri ele almak daha kolay gelir. Ayrıca kafein, beyninizde adenozin reseptörlerine bağlanarak kendinizi daha az yorgun hissetmenizi sağlar.

30 Dakika:

Vücut daha fazla adrenalin üretmeye başlar. Bu durum gözbebeklerinizin biraz genişlemesine neden olduğu için daha keskin bir görüş sağlayabilir.

40 Dakika:

Vücudunuzdaki serotonin seviyesi yükselmeye başlar. Bu da motor nöronların işleyişini, dolayısıyla kas kuvvetini artırır.

Kahve, hücrelerin enerji salınım oranını hızlandırır. Bu olunca, hareket etmeseniz bile vücudunuz yağları daha hızlı yakmaya başlar. Kafein aynı zamanda mide asitlerinin oluşumunu uyarır ve artırır.

Kahvedeki kafein, diüretik (idrar söktürücü) etkiye yol açar. Vücut, su kaybıyla beraber bazı temel vitamin ve mineraller de azalır. Bu da kalsiyum metabolizmasında çok hafif düzensizliklere neden olabilir.Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

760
6 paylaşım, 6 points