13 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


2
2 shares, 2 points

Gebeliğin 13. Haftasında annesinin karnında can bulan ve her geçen gün hızla gelişmeye büyümeye devam eden minik yavru artık evine tam anlamıyla alışmış durumdadır. Amniyon sıvısından içiyor, idrarını yapıyor ve ufak ufak

13 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


Hamileliğin 13. Haftasında Anne Karnındaki Bebekte Oluşan Değişimler

Gebeliğin 13. Haftasında annesinin karnında can bulan ve her geçen gün hızla gelişmeye büyümeye devam eden minik yavru artık evine tam anlamıyla alışmış durumdadır. Amniyon sıvısından içiyor, idrarını yapıyor ve ufak ufak hareketler ediyor. Bebeğin uyguladığı hareketler henüz anne tarafından hissedilmese de daha önce gebelik tecrübesi olan anneler artık yavaş yavaş bebeğin hareketlerini hissetmeye başlayacaktır. Gebeliğin 3. Ayı geride kalmış, anne bedenindeki miniğin ses telleri oluşmaya başlamıştır. Bebeğin yüz hatları artık yavaş yavaş normal insan yüzünü anımsatmaktadır. Bu haftaya kadar kafa yapısı vücuduna oranla daha büyük olan ve gelişen bebeğin bu haftadan sonra vücudu da hızla gelişmeye başlayacaktır. Bu sayede bebeğin vücut yapısı daha orantılı olacaktır.

Gebeliğin 13. Haftasında anne bedeninde mucizevi yolculuk yaşayan bebeğin boyu 7 santim, ağırlığı ise 20 gram kadar olmuştur. Anne bedenindeki bebek artık her geçen gün hızla büyümeye devam edecektir. Bu hafta bir şeftali büyüklüğünde olan minik hızla gelişimini sürdürmeye devam edecektir. Gelecek haftalarda iki kat daha hızla büyüyecek olan bebeğin gelişimi anne adayını bile şaşırtacaktır.

Anne bedenindeki bebekte henüz hiç yağ bulunmadığından dolayı cildi oldukça şeffaf bir görünümdedir. 1-2 haftaya kadar cildi gelişerek saçları bile çıkmaya başlayacaktır.

Anne karnındaki bebek ultrason ile bakıldığında net bir şekilde görüntü verecektir. Çok nadir olsa da bu hafta ayrıntılı ultrason ile bebeğin cinsiyeti de tespit edilebilecektir. Eğer cinsiyet tayini yapılamasa da 4. Ay gebelik ile beraber kolaylıkla cinsiyeti tespit edilecektir.

Gebeliğin 13. Haftasında Anne Adayında Görülen Değişimler

Gebeliğin 13. Haftasında anne adayı artık geçen haftalara nazaran daha rahat olacaktır. Artık anne adayı bedenindeki bebeğine alışmış, yaşadığı mide bulantısı hafiflemiştir. Plasenta yapımı gerçekleştiği için anne adayının yaşadığı sıkıntılar yavaş yavaş geride kalacaktır.

Anne adayı adet dönemine ulaştığı zamanlarda hafif karın ağrısı yaşabilir. Yaşanan ağrılar tıpkı adet sancıları gibi olur. Yaşanan sancıların şiddeti artmadıkça korkulacak bir durum söz konusu değildir. Ancak yaşanan sancıların şiddeti dayanılmaz ölçülere ulaşırsa mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

855
2 paylaşım, 2 points