15 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


9
9 shares, 9 points

Gebeliğin 15. Haftasında anne karnındaki bebek annesinin vücuduna alışmış ve tam anlamıyla tutunmuştur. Bebeğiniz artık nefes egzersizleri yapabiliyor ve sindirim sistemi hareketlenmiş. İçtiği amniyon sıvısı sayesinde

15 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


Hamilelğin 15. Haftasında Anne Karnındaki Bebekte Oluşan Değişimler

Gebeliğin 15. Haftasında anne karnındaki bebek annesinin vücuduna alışmış ve tam anlamıyla tutunmuştur. Bebeğiniz artık nefes egzersizleri yapabiliyor ve sindirim sistemi hareketlenmiş. İçtiği amniyon sıvısı sayesinde sindirim eylemi gerçekleşmektedir. Dışarı atılan idrar amniyon sıvısı ile birleşerek bebeğin korunması için uygun ortam hazırlar. Anne adayı bebeğin hareketlerini henüz hissetmiyor olabilir. Fakat ultrason sayesinde bebeğin en ufak hareketleri görüntülenebilecektir.

Bebeğin cildi geçici tüyler ile kaplanmıştır. Cildini kaplayan tüyler bebek dünyaya gözlerini açmadan dökülecek ve bebek yeni doğan görünümünde dünyaya gelecektir. Bebeğin bedenini kaplayan tüyler bebeğin ısı dengesini sağlayacak ve bebeği koruyacaktır.

Anne karnındaki bebek 15. Hafta itibari ile yaklaşık olarak 70 gram ağırlığına ulaşmış ve 10 santim uzunluğundadır. Bebek artık geçen haftalara nazaran daha çabuk büyüyecektir.

Bebek ultrason ile görüntülendiğinde göz kapaklarının kapalı olduğu görünecektir. Anne karnındaki bebek 9. Aya kadar göz kapaklarını kapalı tutar. Detaylı bir ultrason ile görüntülenen bebek net bir şekilde görülecektir.

Gebeliğin 15. Haftasında Anne Adayında Görülen Değişimler

hafta gebelikte anne ciddi anlamda kabızlık problemi yaşayabilir. Çünkü haftalar boyunca yaşanan yoğun mide bulantısı nedeniyle anne adayı gerektiği gibi beslenememiştir. Bu nedenle de sindirim sistemi farklılığa uğrayabilmektedir. Aynı zamanda gebeliğin neden olduğu hormonlar da vücutta birçok değişikliğe neden olabilmektedir. Bu haftalarda besinlere bir anda yüklenmek ve ağır besinleri tüketmek kabızlığı tetikleyebilir.
Gebeliğin 15. Haftasında burun kanaması yaşanabilir. Ayrıca diş ve dişeti problemleri de bu haftalarda sıkça görülen gebelik şikayetlerindendir. Bu dönemde dişlerde yaşanan ciddi sıkıntılar nedeniyle doktordan yardım alınabilir. Eğer dişler ile ilgili acil bir sıkıntı yoksa tedavi gebelik sonrasına bırakılabilir.

Artık uterus top görünümü almıştır. Anne adayının göğüs uçlarından süte benzer bir sıvı gelebilir. Bu durum karşısında endişelenmeye gerek yoktur ve tamamen doğal bir süreçtir. Gebeliğin tüm dönemlerinde anne adayı beslenmesine ciddi anlamda dikkat etmelidir. Gebeliğin ve anne karnındaki bebeğin sağlığı için düzenli egzersiz yapılmalıdır. Yapılan egzersizler doğumun da daha kolay gerçekleşmesini sağlayacaktır.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

930
9 paylaşım, 9 points