16 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


6
6 shares, 6 points

Gebelik 16. Haftaya gelindiğinde anne karnındaki minik bebek daha fazla hareketlenir. Daha önceden gebelik tecrübesi olan anne adayları bebeğin hareketlerini hissedebilir lakin ilk defa anne olan anne adayları bu minik

16 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


Hamileliğin 16. Haftasında Anne Karnındaki Bebekte Oluşan Değişimler

Gebelik 16. Haftaya gelindiğinde anne karnındaki minik bebek daha fazla hareketlenir. Daha önceden gebelik tecrübesi olan anne adayları bebeğin hareketlerini hissedebilir lakin ilk defa anne olan anne adayları bu minik hareketleri hissedemeyebilirler. Miniğin ortamı artık daha geniştir. Bu nedenle de bebek daha kolay hareket edebilir durumdadır. Kafatasını artık dik tutabilmekte, tırnak yapısı oluşmaktadır. Her geçen gün hareketlerini yeni bir hareket eklemektedir.

Anne karnındaki bebek ışığa tepki vermeye başlayacak, hıçkırık refleksini oldukça fazla tekrarlayacaktır.

Bebeğin vücudu kaplayan tüyler kafa kısmını da kaplayacaktır. Bebeğin kordonu 16. Hafta ile beraber daha uzayacaktır. Bu hafta üçlü tarama testi haftasıdır. Yapılan testler sayesinde bebekte her hangi bir sıkıntı olup olmadığı tespit edilebilecektir. Ayrıntılı bir ultrason cihazı ile bebeğin cinsiyeti bu hafta görüntülenebilir.

hafta gebelik sürecinde anne karnındaki bebek yaklaşık 11 santim uzunluğunda ve 100 gram ağırlığında olacaktır.

Gebeliğin 16. Haftasında Anne Adayında Görülen Değişimler

Gebeliğin 16. Haftasında anne adayı ciddi anlamda baş ağrısı yaşayabilir. Özellikle gebelik öncesi dönemde migren sıkıntısı yaşayan anne adayları baş ağrısına daha maruz kalabilir. Gebelik dönemi her hangi bir ilaç kullanmak için uygun olmadığından baş ağrıları için doktor yardımı alınması gerekebilir.

Tansiyon sıkıntısı yaşayan gebelerde burun kanaması, baş dönmesi ve baş ağrısı şikayetlerine daha fazla rastlanır. Artık rahim daha büyümüş ve anne karnındaki miniğin istekleri artmıştır. Bu nedenle vücut daha fazla kan pompalamaya çalışır ve bu nedenle de anne adaylarında her geçen gün değişik bir süreç yaşanır.

Gebeliğin 16. Haftasına ulaşan anne adayı ortalama 3-4 kilo kadar almış olabilir. Kilo almamak ya da kilo kontrolü sağlamak için gebeliğe ve anne karnındaki bebeğe zarar verebilecek diyetlerden kaçınılmalı, doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.

Anne adayı gebelik nedeniyle duygusal anlar yaşayabileceğinden baba adaylarının anneye destek olması bu dönemlerde oldukça önemlidir. Çünkü anne adayı eskiye nazaran kendini daha güçsüz ve zayıf hisseder. Baba adayının annede sağladığı güven anne adayının bu süreci daha rahat atlatmasını sağlar.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

554
6 paylaşım, 6 points