17 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


0
0 shares, 0 points

Gebeliğin 17. Haftasında anne karnında can bulan minik bebeğin yağ depoları hızla artmaya başlamıştır. Yağ depoları arttıkça minik bebek daha fazla kilo almaya başlar. Haftalık olarak kilo artışı yağ depolanması ile beraber

17 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


Hamileliğin 17. Haftasında Anne Karnındaki Bebekte Oluşan Değişimler

Gebeliğin 17. Haftasında anne karnında can bulan minik bebeğin yağ depoları hızla artmaya başlamıştır. Yağ depoları arttıkça minik bebek daha fazla kilo almaya başlar. Haftalık olarak kilo artışı yağ depolanması ile beraber daha fazla olacaktır.

Anne karnındaki minik, artık yutkunmayı, parmak emmeyi ve gözlerini açıp kapatmayı daha rahat gerçekleştiriyordur. Bebek dışarıdan gelen bir sesle hareketlenebilecek ve gelen sese tepki verecektir. Yağ depolanma işlemi daha hızlı gerçekleştiği için artık bebek daha kolay ısınacak ve daha rahat bir ortamda gelişmeye devam edecektir. Gebeliğin son haftasında bebeğin kilosu 3,5 kilo ise bu kilonun 2,5 kilosunu yağ oluşturacaktır. Bebek her geçen gün daha fazla kuvvetlenecek ve daha aktif olacaktır.

haftalık gebelikte bebeğin vücudunun 90 gramı kadar sudan oluşmaktadır. Artık anne adayının karnı dış dünyadan fark edilecek boyuta ulaşmıştır.
Gebeliğin 17. Haftasında anne karnındaki bebeğin ağırlığı 140 gram, boy uzunluğu ise yaklaşık 13 santim kadardır. Ancak her bebeğin anotomik yapısı ve genetiği farklı olabileceğinden verilen değerler ortalama değerlerdir.

Gebeliğin 17. Haftasında Anne Adayında Görülen Değişimler

Anne adayı artık orta kuşak gebeliğe ulaşmış ve oldukça rahatlamış durumdadır. Bu dönemde anne artık daha aktiftir. Arkadaş ortamları sosyal aktiviteler gebeliğin 17. Haftasında hız kazanmış olabilir. Şayet anne adayının ilk gebeliği değilse bu haftalarda artık gebe kıyafetleri tercih edilebilir. Çünkü daha evvel bir ya da iki defa gebelik yaşayan annelerin karın yapısı ilk defa anne olacak kadınlara nazaran daha geniştir ve bu haftalarda anne adayı daha fazla kilo alabilir.

Anne adayında bu dönemde burun ile alakalı sorunlar oluşabilir. Burun kanaması ve hatta burun tıkanıklığı yaşanabilir. Eğer burun ile alakalı sorunlar ciddi bir şekilde ilerlerse uzmandan yardım almak gerekebilir.

Gebeliğin 17. Haftası yani artık gebeliğin 5. Ayıdır. Anne adayı bu aşamaya kadar yaklaşık 4-5 kilo kadar almış olabilir. Bu dönemde anne adayı için yürüyüş yapmak çok önemlidir. Artık topuklu ayakkabı giyilmemeli ve beslenmeye daha çok dikkat edilmelidir.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

262
0 paylaşım, 0 points