3 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


1
1 shares, 1 points

Gebeliğin 3. Haftası için bebek için yeni bir hayatın başlangıcı denebilir! Spermin anne adayının vajina kanalından kat ettiği yolculuğu kolaylaştıran anne adayında üretilen pregesteron hormonudur. Bu serüvende sperm hücresinin doğru yolda ilerlemesi ise yumurtalık hücresi sayesindedir.

3 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


3 Haftalık Hamilelik (Gebelik)
Gebeliğin 3. Haftası için bebek için yeni bir hayatın başlangıcı denebilir! Spermin anne adayının vajina kanalından kat ettiği yolculuğu kolaylaştıran anne adayında üretilen pregesteron hormonudur. Bu serüvende sperm hücresinin doğru yolda ilerlemesi ise yumurtalık hücresi sayesindedir. Bu hafta babadan gelen sperm hücresi annenin yumurta hücresi ile buluştur. Ortalama 1000 adet sperm hücresinden yalnızca 1 tanesi annenin yumurta hücresi ile buluşmayı başarır ve uzun bir yolculuğun ardından döllenme gerçekleşir. Anne adayının vücudunda gerçekleşen bu mücadeleli serüvenden hiç haberi yoktur.

Baba adayından gelen sperm anne adayının yumurta hücresine ulaştıktan sonra, spermde bulunan 23 adet kromozom anne adayından gelen yumurta hücresi ile birleşerek 46 adet kromozom oluşturur. Anne adayının yumurta hücresine ulaşan sperm Y kromozomu ise bebeğin cinsiyeti kız, X kromozomu ise bebeğin cinsiyeti erkek olacaktır. Bebeğin cinsiyetini baba adayından gelen sperm hücresi belirler.

Döllenme oluştuktan sonra zigot bölünme başlar ve her geçen gün bebeğin hücre sayısı 2 kat artar. Bebeğin hücre sayısı 16’ya ulaştığında zigot artık rahim yolculuğuna başlar. Embriyo artık kendine uygun yeri bulmaya çalışır. Kendi için uygun ortamı bulan embriyo artık besleneceği kan gölcüklerini oluşturmaya çalışır.  Bu yolculuk ortalama 4 günde tamamlanır.

Gebeliğin 3. Haftasında anne karnına yerleşen bebeğin boyu ve kilosundan bahsetmek mümkün değildir. Anne adayında ise belirgin hiçbir değişiklik yoktur. Anne adayında yaşanacak değişimler 4. Hafta ile birlikte başlar.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

591
1 paylaşım, 1 points