4 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


9
9 shares, 9 points

Gebeliğin 4. Haftasında anne karnında mucizevi bir yolculuğa başlayan bebeğin kafası, ağzı, beyni ve kalbi oluşmaya başlamış ve bebek henüz haşhaş büyüklüğüne ulaşmıştır.

4 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


4 Haftalık Hamilelik (Gebelik)
Gebeliğin 4. Haftasında Anne Karnındaki Bebekte Yaşanan Değişimler

Gebeliğin 4. Haftasında anne karnında mucizevi bir yolculuğa başlayan bebeğin kafası, ağzı, beyni ve kalbi oluşmaya başlamış ve bebek henüz haşhaş büyüklüğüne ulaşmıştır. Bu aşamada anne karnındaki varlığa bebek demek pek mümkün olmasa da ilerleyen günlerde bebek görünümünü alacaktır. Henüz 1 milim kadar olan bebek, bu hafta besin ve oksijen alabilmek için anne bedeninde rahme doğru kanın süzülebilmesi için kendine boşluklar yaratacaktır.

Gebeliğin 4. Haftasında Anne Adayında Yaşanan Değişimler

Minik varlık gebeliğin 4. Haftasında rahim ve plesantada gelişmeye başlayacaktır. Anne adayının kalbi artık eskisine nazaran daha hızlı atmaya başlayacaktır. Anne bu fazla atan kalp hızına yetişmek için kendini yorgun hissedecektir. Göğüslere gelen fazla kan göğüslerde hassasiyete neden olabilir. Gebelik döneminin 4. Haftasında özellikle sabahları mide bulantısı sorunu ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Anne adayı yemeklere karşı hassasiyet ya da tiksinme duygusu yaşayabilir. Mide bulantısı gelecek haftalarda daha da artarak çekilmez bir hal alabilir. Özellikle sabahları açığa çıkan mide bulantısı ve eşlik eden kusma gebeliğin 3. Ayından sonra yavaş yavaş ortadan kaybolmaya başlar.

Bu hafta adet görür gibi bir lekelenme yaşanabilir. Ancak endişe etmeye gerek yoktur. Bu lekelenme rahim içine doğru ilerleyen ve gelişen plasenta nedeniyle oluşabilir. Bu dönemlerde ilaç kullanan ya da her hangi bir hastalık için ilaç kullanmak zorunda olan anne adayları bu bilgiyi mutlaka doktoru ile paylaşmalıdır. Çünkü anne karnında can bulan bebek için bu haftalar oldukça kritiktir. Kullanılan ilaçlar bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

856
9 paylaşım, 9 points