6 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


1
1 shares, 1 points

6.haftaya kadar hamile olunduğu öğrenilmemişse bu hafta bebek müjdesi alınabilir. Eğer anne rahminde döllenme sağlıklı bir şekilde gerçekleşmişse bu hafta kesin olarak gebe olunup olunmadığı öğrenilir.

6 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


6 Haftalık Hamilelik (Gebelik) 
6.haftaya kadar hamile olunduğu öğrenilmemişse bu hafta bebek müjdesi alınabilir. Eğer anne rahminde döllenme sağlıklı bir şekilde gerçekleşmişse bu hafta kesin olarak gebe olunup olunmadığı öğrenilir. Evet, anne adayı artık bedeninde minik bir varlık taşıyor ve bu minikten haberdar. Anne adayı oldukça heyecanlıdır ve hemen bu süreci tamamlamak ister. Fakat gebelik dönemi o kadar kolay bir süreç değildir. 9 aylık süreç heyecanlı olduğu kadar  meşakkatlidir de. Gebelik ile beraber annede birçok değişim başlamıştır. Anne adayı için Değişim sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da gerçekleşmeye başlamıştır.

Gebeliğin 6. Haftasında Anne Karnındaki Bebekte Yaşanan Değişimler

6.Haftalık gebelikte karın ultrasonu ile bebek görünmese de vajinal ultrason ile anne karnındaki bebeği ve kesesini görmek mümkün olur. Anne karnındaki minik varlığın bu hafta itibari ile kalp ve diğer organları oluşum aşamasına geçmiştir. Embriyo C şeklini almıştır diyebiliriz. Baş kısmı bedenin en büyük parçasıdır. Kalbi aktif olarak çalışmaktadır. Miniğin henüz vücudunu kaplayan bir damar sistemi olmadığı için kan dolaşımı oluşmamıştır. İlerki günlerde bebeğin kan dolaşımı için damarları oluşacak ve kalbi nihayet vücuduna kan pompalamaya başlayacaktır. Bu haftalarda bebeğün ağırlığı henüz 3 gram, boyuda 4-6 mm dir.

Gebeliğin 6.Haftasında Anne Adayında Yaşanan Değişimler

Gebeliğin 6. Haftasında hormon salgısı bir miktar değişen anne adayı eskiye nazaran daha alıngan ve kırılgan olabilir. Bu durum oldukça normaldir. Çünkü salgılanan hormonlarda ciddi bir şekilde değişim yaşanmaktadır. Bu hafta mide bulantısı belirgin bir düzeye gelmiştir. Mide bulantısı , kusma, halsizlik, göğüslerde hassasiyet yaşanabilmektedir.

Ayrıca mide yanması da bu hafta bazı gebelerde ortaya çıkabilir. Mide yanması gebeliğin ilerleyen dönemlerinde daha belirgin yaşanır ancak bu haftada rahatsız edebilir  olabilir. Anne adayının büyüyen rahmi mide ve bağırsağına baskı uygular ve midesinden yemek borusuna asit kaçabilir doğal olarak ortaya mide yanması şikayeti çıkabilir.

6. Hafta hamilelik dönemindeki bir diğer sıkıntı ise kabızlıktır. Kabızlık hamile kadınların çoğunda görülen bir problemdir. Kabızlığı önlemek için egzersiz yapılabilir. Sıvı kullanımı arttırılmalıdır ve lif ağırlıklı gıdalar ile beslenilmelidir. Bu önlemler alındığında kabızlık önlenebilir. Alınan tüm önlemlere rağmen kabızlık devam ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktor reçete yazdırmadan hiç bir ilaç kullanılmaması gerekir.

Gebelik döneminde gebeliğin ve anne karnındaki bebeğin gelişimi için vücudun ihtiyaç duydu tüm gıdalar alınmaya özen gösterilmelidir. Bu nedenle de anne adayı beslenme konusunda oldukça seçici olmalıdır. Demir, kalsiyum, protein, çinko gibi mineraller açısından zengin gıdalar ile beslenilmeye özen gösterilmelidir. Bu sayede hem gebelik sağlıklı bir şekilde ilerleyecek hem de anne karnındaki bebeğin gelişimi sağlıklı olacaktır.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

597
1 paylaşım, 1 points