7 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


9
9 shares, 9 points

Hamileliğin 7. Haftası itibari ile anne karnındaki bebek anne adayı tarafından daha fazla hissedilecektir. Bu haftada erken gebelik belirtilerine maruz kalınabilir. Mide bulantısı, baş dönmesi,

7 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


7 Haftalık Hamilelik (Gebelik)
Hamileliğin 7. Haftası itibari ile anne karnındaki bebek anne adayı tarafından daha fazla hissedilecektir. Bu haftada erken gebelik belirtilerine maruz kalınabilir. Mide bulantısı, baş dönmesi, kabızlık, kusma, sürekli uyku hali, göğüs uçlarında renk değişimi, göğüslerde hassasiyet, sık aralıklarla idrar çıkma gibi şikayetlere maruz kalınabilir. Rahimde salgılanan sümüksü bir akıntı sayesinde rahim içi kendini koruma altına alacaktır.

7.Hafta Gebelikte Anne Karnındaki Bebekte Yaşanan Değişimler

Anne karnındaki miniğe henüz bebek demek doğru olmaz. O hala embriyo olarak adlandırılmaktadır. Hızla büyümeye ve gelişimine devam etmektedir. 6. Haftaya nazaran 2 kat daha büyümüş ve yaklaşık 1 santim kadar olmuştur.

Bu hafta anne karnındaki minik varlığın el ve ayakları tıpkı yüzgeç görünümündedir. Yüzü belirgin bir şekilde ortaya çıkmış şekillenmeye başlamıştır. Beyin yapısı her geçen gün hızla gelişmekte, kalbindeki sağ ve sol odacıklar oluşmuş durumdadır. O minik bebeğin artık insülin üretimini gerçekleştiren apandisti ve pankreası da var. Bağırsakları göbek kordonu içinde oluşumuna devam etmektedir.

Anne karnındaki minik amniyos kesesi olarak adlandırılan bir sıvının içinde kendini korumaya alır. Rahim içi bebeği zararlı tüm etkenlerden korumak için bir ortam hazırlar. Bu ortam sayesinde bebeğin bedeni rahim içi duvarlarına değmeden bebek güven içinde gelişimine devam eder.

7.Hafta Gebelikte Anne Adayında Yaşanan Değişimler

Neredeyse gebe kadınların çoğunda mide bulantısı ve bulantıya eşlik eden kusma görülebilir. Bu sıkıntı 3-4 ay devam eder ve sonra kendiliğinden yavaş yavaş ortadan kaybolur. Mide bulantısı gebelik hormonlarının aşırı salgılanması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Hormon salgısı azaldığında bulantı şikayeti de ortadan kalkacaktır.

Mide bulantısını önlemek için aşırı yağlı ve ağır gıdaların tüketiminden kaçınmak gerekir. Tuzlu krakerler, ekmek gibi gıdalar bulantıyı bastırmak için faydalı olabilir. Anne adayı yoğun mide bulantısı ve kusma yaşıyorsa henüz kilo alamamış hatta kilo kaybetmiş olabilir. Ancak bulantı geçtikten sonra kilo alımı gerçekleşecektir.

Bu hafta artık anne adayı kendini yormayacak egzersizlere başlayabilir. Eğer gebelik riskli değilse hafif egzersizler ya da günlük 30-45 dakikalık yürüyüşler hem anne hem de anne karnındaki bebek için yararlı olacaktır. Anne beslenmesine artık çok dikkat etmelidir. Gebeliğin sağlıklı gelişmesi anne karnındaki bebeğin beslenmesi için gebelik döneminde beslenme çok önemlidir. Su tüketimi kesinlikle ihmal edilmemeli, çay, kahve ve asitli içecekler mümkün olduğunca kısıtlanmalıdır.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

720
9 paylaşım, 9 points