8 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


1
1 shares, 1 points

Hamileliğin 8. Haftasında rahminiz bir portakal büyüklüğünde olup mesaneye baskı yapmaya başlayacak bu durum sonucunda ise sık idrara çıkma ihtiyacı hissedeceksiniz.

8 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


8 Haftalık Hamilelik (Gebelik)
Hamileliğin 8. Haftasında rahminiz bir portakal büyüklüğünde olup mesaneye baskı yapmaya başlayacak bu durum sonucunda ise sık idrara çıkma ihtiyacı hissedeceksiniz. Rahim bu ay adet dönemindeki gibi ağrıya kramplara yol açabilir bu oldukça sık görülen bir durum olup anne adaylarında korkuya yol açar. Korkulacak bir durum olmadığını bilmeniz gerekir rahimdeki bu kramplar birkaç hafta içinde tamamen geçecektir.

hamileligin 8.haftasında bebeğiniz hızla büyümeye devam ederek 15mm olmuş geçen haftanın sonunda başlayan hareketlenme bu hafta tam olarak yaşanmaktadır. Bebeğinizin ağırlığı bir önceki haftaya göre iki kat artarak 2 gr olmuştur. Bebeğiniz bu hafta içerisinde kollarını dirseklerinden bükmeye başlayabilecek ama siz bunları henüz hissedemeyeceksiniz. Bu haftanın sonuna doğru bebeğinizin dudak ve dil oluşumu tamamlanırken damak ve diş yapısı da oluşmaya başlayacak. Bebeğin iskeletini oluşturacak olan kıkırdak dokusu oluşmuş, akciğer gelişimini hızlandırmış, pankreas, bağırsaklar göz mercekleri, broşlarda belirgin hale gelmeye başlamıştır.Bu haftadan itibaren doktorunuz folik asit almanızı bıraktıracak onun yerine vitamin takviyesi almanızı söyleyecektir.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

686
1 paylaşım, 1 points