9 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


4
4 shares, 4 points

Hamileliğin 9. Haftasında mucizevi bir yolculuğun içinde olan bebeğin kıkırdak yapısı oluşmaya başlamış, gözleri, dili ve kemik yapısı olgunlaşmaktadır. Parmaklar tıpkı süzgeç gibi birbirine bitişiktir. Parmaklar henüz birbirinden ayrılmadığı için tavuk ayağı görünümündedir.

9 Haftalık Hamilelik (Gebelik)


9 Haftalık Anne Karnındaki Bebekte Görülen Değişimler

Hamileliğin 9. Haftasında mucizevi bir yolculuğun içinde olan bebeğin kıkırdak yapısı oluşmaya başlamış, gözleri, dili ve kemik yapısı olgunlaşmaktadır. Parmaklar tıpkı süzgeç gibi birbirine bitişiktir. Parmaklar henüz birbirinden ayrılmadığı için tavuk ayağı görünümündedir. Bu hafta cinsiyet tayini yapılamasa da anne karnındaki bebeğin cinsiyeti her ne ise üreme organları gelişmeye başlamıştır. Bu haftaya kadar miniğin dışarıda olan bağırsak yapısı artık içe doğru yani karın boşluğuna doğru ilerleyecektir. Bebek artık amniyon sıvısından içebilecektir. Bu hafta ultrason görüntüsü yapılırsa anne karnındaki bebeğin hareketleri gözlemlenecektir.

Bu hafta bebeğin yine en gelişmiş yani büyük organı beyni olacaktır. Yutak kısmı belirmiştir. Gözlerde retina belirginleşmiş göz kapakları artık fark edilir boyutlara ulaşmıştır.

Gebeliğin 9. Haftasında minik yaklaşık 2 santim uzunluğunda 2 gram ağırlığında olacaktır. Artık bu haftadan sonra bebek embriyo dönemini geride bırakmış fetüs adını almıştır. Anne bedeninde can bulan minik artık bir insan görünümüne bürünmeye başlamıştır.

Gebeliğin 9. Haftasında Anne Adayında Görülen Değişimler

Bu hafta ile beraber anne adayı artık gebeliğinin 3. Ayına ulaşmış ve gebeliğini artık ilan etmiştir. Hala mide bulantısı ve kusma yaşanırken halsizlik tavan yapmış olabilir. Tüm bunlara ilave olarak hazımsızlık problemleri ile de karşı karşıya kalınmış olabilir. Yine anne sık sık uyumak isteyebilir ve şiddetli baş ağrılarına maruz kalabilir. Anne adayı duygu değişimleri yaşayarak bu dönemlerde daha alıngan ve duygusal olabilir. Anne artık günlük 300 kaloriden daha fazla alarak bebeğin gelişimine destek olmalıdır. Özellikle süt ve süt ürünlerine ağırlık vermelidir. Çünkü bu dönemlerde vücutta kalsiyum eksikliği yaşanırsa annede diş rahatsızlıkları ve hatta diş kayıpları yaşanabilir.

Anne ağır işlerden kaçınmalı ve kendini fazla yormamalıdır. Artık topuklu ayakkabı ve dar kıyafetlerden kaçınarak denge problemleri yaşamaya izin vermemelidir.

Gebelik henüz riskli olarak tabir edilen dönem içerisindedir. 9. Hafta gebelik ile beraber doktor bazı testlerin yapılmasını uygun görebilir. Düzenli aralıklar ile doktor muayenesine gitmek hem anne hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı açısından yararlı olacaktır.

31 Mart 2015 Hamilelik JinekolojiHafta Hafta HamilelikNo Comment    9 haftalık hamile anne, 9 haftalık hamile anne nasıl beslenmeli, 9 haftalık hamile anneler, 9 haftalık hamilelik akıntı, 9 haftalık hamilelik annedeki değişiklikler, 9 haftalık hamilelik belirtileri, 9 haftalık hamilelik beslenme, 9 haftalık hamilelik görüntüsü, 9 haftalık hamilelik kaç aylık olur, 9 haftalık hamilelik ultrason, 9 haftalık hamilelikte anne ne hisseder, 9 haftalık hamilelikte annedeki değişiklikler, 9 haftalık hamilelikte beslenme, 9 haftalık hamilelikte kanama, 9 haftalık hamilelikte karın ağrısı, 9 haftalık hamilelikte neler olur, 9 haftalık hamilelikte neler yapılmalı


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

71
4 paylaşım, 4 points