Ağız Gargarasındaki Büyük Tehlike


5
5 shares, 5 points

Clinic Plus Uzman Diş Hekimi Ve Protez Uzmanı Dt.Sevgen Eralp, ağız gargaralarını uzun süre kullanmanın tehlikeli olabileceğini belirtti.

Ağız Gargarasındaki Büyük Tehlike


Clinic Plus Uzman Diş Hekimi Ve Protez Uzmanı Dt.Sevgen Eralp, ağız gargaralarını uzun süre kullanmanın tehlikeli olabileceğini belirtti.

Günlük ağız hijyenini tam olarak sağlamanın yalnizca diş fırçalamakla olamadığını dile getiren Dt.Sevgen Eralp, "Gerekli bölgelerde diş ipi kullanımı, ara yüz fırçası kullanımı ve ağız gargaralarından yararlanmak gerekiyor. ağız bakımını yeterli yapamayan fertlerin, ayrıntılı ağız hijyenini nasıl sağlayabilecekleri dair bir diş hekiminden görüş almalarını da tavsiye ederim.

Kişiye özel problemli bölgeleri tespit ederek, diş fırçasına ek olarak, kullanılabilecek yardımcı aparatları ve ağız suyu benzeri malzemeleri ayrıntılı olarak anlatacak ve sizi ağız hijyeni dair motive edecektir. Tam bir ağız hijyeni sağlamak için günde 3 kez diş fırçalamanın yanında, diş ipi,ara yüz fırçası ve ağız gargaralarından yararlanmak gereklidir.

Günlük ağız gargaraları diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerde, bakteri aktivasyonunu son verecek, dezenfeksiyon sağlayacak ve kötü koku oluşmasını da engelleyecektir. Lakin burada önemli olan, günlük ağız bakımında kullanılan ağız gargaraları ile ağız içi operasyonlar sonrasında reçete edilen ağız gargaraları arasındaki farkı iyi bilmektir. ağız içi operasyonlar sonrasında reçete edilen ağız gargaraları, yalnizca doktorunuzun önerdiği şekilde ve sürede kullanılmalıdır." Dedi.

Bilinçsiz bir şekilde, uzun müddetli olarak kullanılan gargaraların, ağız içinde geri dönüşü olmayan zararlara bile sebep olduğunun bilindiğini kaydeden Dt.Sevgen Eralp, henüz sonra şunlaır kaydetti "Reçete edilerek kullanılan ağız gargaralarının içeriğinde Içki ve klorheksidin dediğimiz bir faktör madde bulunmaktadır. Klorheksidin, ağız içi operasyonlardan sonra ve diş etinin iltihaplı olduğu durumlarda önerilen antimikrobiyal bir ajandır.

40 seneyi aşkın bir süredir kullanılan klorheksidinli gargaralar, topikal antiseptik olarak etkinliğini ispatlamıştır. burada unutulmaması gereken en önemli nokta, bu gargaralar bir çeşit ilaçtır ve yalnizca reçete edildiği şekilde ve sürede kullanılmalıdır. klorheksidin içeren ağız gargaraları ile ilgili malum bir yanlış bilgi ise, dişler fırçalandıktan sonra inşa edilmesi gerektiğidir.

Diş macunlarının içinde bulunan bir takım maddeler klorheksidini deaktive ederek etkinliğini bozmaktadır. Bu yüzden önce klorheksidinli gargara 30 sn boyunca ağız içinde gezdirilmeli, henüz sonra dişler fırçalanmalıdır. ya da dişler fırçalandıktan yarım saat sonra garagara yapılmalıdır. Bu gargaraların küçük miktarlarda yutulmasında bir problem olmazken, uzun süre ve çok miktarlarda yutulması geri dönüşü olan mide problemlerine neden olabilir.

Klorheksidinli gargaraların uzun müddetli kullanımı sonucu oluşabilecek zararlardan söz etmek gerekirse, tat duyusunda bozulmaya kapı aralayabilir.

Ağız mukozasında, dişetinde deskuamasyon dediğimiz soyulmuş meydanlara neden olabilir. Bu alanlarda Ağrı ve yanma hissi, yemek yerken epey rahatsız edecektir.

Yine bu gargaraların uzun müddetli kullanımı sonucu, diş taşı oluşumu artar. Her türlü antiseptik ilaç benzeri ürünlerde de olabileceği gibi, uzun müddetli klorheksidin kullanımı, faydalı bakterilerin de ortamdan uzaklaştırılmasına sebep olarak, sistemik rahatsızlıkların da önünü açabilir.

Ağız içi yan etkiler, gargaranın bir süre kullanılmaması sonucu iyileşebildiği gibi, sistemik olarak faydalı bakteriyel balansın bozulması, geri dönüşü olmayan ya da henüz zor atlatılan hastalıkların gelişmesine kapı aralayabilir.

 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

190
5 paylaşım, 5 points