Asgari ücret 2019 zammı çalışan ve memur zammını nasıl etkileyecek?


2
2 shares, 2 points

Asgari ücret zammı sonrası milyonlarca özel sektör çalışanı ve memur kendi maaşlarına gelecek zam oranını beklemeye başladı. Asgari ücrete enflasyon rakamının üzerinde zam yapılması özellikle özel sektör çalışanlarını heyecanlandırdı. Asgari ücretle birlikte AGİ'nin de yeniden belirlenmesiyle birlikte memur maaşları da yükselmiş oldu. Peki asgari ücret zammı neleri etkileyecek?

Asgari ücret 2019 zammı çalışan ve memur zammını nasıl etkileyecek?


Asgari ücrete yapılan zamla birlikte 7'den 70'e tüm çalışanların maaşında da oynama oldu. Enflasyon oranının da üzerinde zam yapılan asgari ücret ile birlikte sigortalı tüm çalışanların aldığı asgari geçim indirimi de (AGİ) yükselmiş oldu. Peki asgari ücret zammı, çalışanların ve memurların maaşını nasıl etkileyecek?
Asgari ücret 2019 zammının brüt 2 bin 558 TL, net 2 bin 20 TL olmasının ardından çalışanlar yılbaşında kendilerine yapılacak zam oranını merak etmeye başladı. Enflasyon oranının yıl sonunda yüzde 20'lerde olması beklenirken, asgari ücrete yapılan yüzde 26,5 oranındaki zam çalışanlarda "yüksek zam" beklentisi oluşturdu.

UZMANLAR ASGARİ ÜCRET ZAMMINI YORUMLADI
Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda "oy birliği" ile alınan zam kararı uzmanlar tarafından da yorumlandı. Uzmanlar işçilerin masadan iyi bir rakamla kalktığını açıklarken, yapılan bu zammın özel sektörü de tetikleyeceğinin altını çizdi.

AGİ DE YÜKSELDİ
Asgari ücretle birlikte asgari geçim indirimimde de (AGİ) artış yaşandı. Buna göre yeni yılla birlikte bir kişi bekarsa ya da evli eşi çalışıyor ve çocuğu yoksa AGİ 191,85 TL oldu.

İŞTE 2019 AGİ TUTARLARI
Bekar çalışmayan
191.85 TL (Bu rakam 2 bin 20 liralık net asgari ücretin içinde olan rakamdır)
Evli, eşi çalışmayan
Evli ve eşi çalışmayan: 230.22 TL
Evli ve eşi çalışmayan 1 çocuklu: 259.00 TL 
Evli ve eşi çalışmayan 2 çocuklu: 287.78 TL
Evli ve eşi çalışmayan 3 çocuklu: 326.15 TL

Evli, eşi çalışan
Evli ve eşi çalışan: 191.85 TL
Evli ve eşi çalışan 1 çocuklu: 220.63TL 
Evli ve eşi çalışan 2 çocuklu: 249.41 TL 
Evli ve eşi çalışan 3 çocuklu: 287.98 TL 
Evli ve eşi çalışan 4 çocuklu: 306.96 TL
Evli ve eşi çalışan 5 çocuklu: 326.15 TL (Asgari ücretle birlikte bu maaş 2 bin 155 liraya kadar çıkıyor)


TÜM SEKTÖRLERİ ETKİLEYECEK
Asgari ücretten daha yüksek tutarda maaş alanlar asgari ücrete yüzde 26 oranında yapılan zammın ardından, kendi maaşlarına yapılacak zam oranını bekliyor. Özellikle asgari ücretin üzerinde ancak bu ücrete yakın maaş alanların da %26 civarında bir zam alması bekleniyor.


MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?
Asgari ücret zammı memur maaşlarını da etkiledi. Memurların da aldığı AGİ ücretinde yaşanan artış Ocak ayı itibariyle memur maaşlarına da yansıyacak. Enflasyon oranına göre zam alan memurların yılbaşında yaklaşık yüzde 11 dolaylarında zam alması beklenirken, asgari ücretteki yüksek artış "seyyanen zam" beklentisini de beraberinde getirdi.

2018 yıllık enflasyon oranı ve asgari ücret zammı arasındaki yaklaşık yüzde 5'lik fark sonrası memurların da hükümetten bu yönde bir beklentisi oluştu. 2019 yerel seçimleri öncesi böyle bir müjde bekleyen memurlar gözünü memur zammının belli olacağı 3 Ocak 2019 tarihine çevirdi.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN DESTEK AÇIKLAMASI
Asgari ücret zammı ile ilgili AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Başkan Erdoğan, işverene verilen desteğin süreceğini açıkladı. Erdoğan; "İş dünyamıza da istihdam alanında katkı sağlamak için bazı destekleri uygulamaya geçiriyoruz. Bölgesel istihdam teşvikini bir yıl daha uzatıyoruz. 51 il ve 2 ilçede işverenlere sağladığımız 6 puanlık SGK teşviki devam edecek. 2018'de 9 ay olarak uyguladığımız asgari ücret desteğini 12 ay devam ettireceğiz." dedi.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

29
2 paylaşım, 2 points