Başbakan Davutoğlu Muhalefete çağrıda bulundu


5
5 shares, 5 points

Değerli davetliler yeni bir dönemin başındayız Aşkla heyecanla yeniden milletimize hizmet için buradayız Reform Koordinasyon ve İzleme Kuruluna DEİK de üye olarak katılacak

Başbakan Davutoğlu Muhalefete çağrıda bulundu


Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Swiss Otel'de düzenlenen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Genel Kurulu Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye yönelik ağır eleştirilerde bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin'e sert tepki gösterdi.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

Değerli davetliler, yeni bir dönemin başındayız. Aşkla, heyecanla yeniden milletimize hizmet için buradayız. Reform Koordinasyon ve İzleme Kurulu'na DEİK de üye olarak katılacak.

"YENİ BİR SAYFA AÇTIK"

Hükümet programımız onay aldı. Reform paketimizi süratle yürürlüğe koyduk. Yeni bir sayfa açtık. Hükümet programı açıkladıktan sonra 6-9-12 aylık perspektiflerle yoluna koyduk. Dünyada Türkiye'nin ekonomisine ve demokrasisine gıbta ile bakıldığını gördükçe gurur duyuyorum. Milletimiz bizi heyecanla izliyor, yaptıklarımızı dikkatle izliyor.

"YENİ TÜRKİYE KABUĞUNU KIRMIŞ BİR ÜLKE"

Eski Türkiye içine çekilmiş kendi kabuğu içinde bir ülke ikne Yeni Türkiye kabuğunu kırmış bir ülke konumunda. Başarılar arttıkça her geçen gün daha etkin küresel aktör olma yoluna gidiyoruz. Sizler bu değişime en yakın şahit oldunuz. Değişimi en iyi hisseden iş dünyamız ve DEİK gibi kurumlar oluyor.

Bizim için asıl olan her zaman insan onuru, demoktarik haklar ve hukuktur. 

2002 yılında 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığımız ürün 9 iken, 2014 yılında bu sayı 36'ya yükseldi. Hem ihracat ürünlerimiz, hem de ihracat pazarlarımız arttı. AR-GE, Tasarım ve markalaşma alanlarında etkinliğimizi arttırmalıyız. 

"DIŞ TEMSİLCİLİK SAYIMIZ 228'E ULAŞTI"

Yeni hükümetimizle birlikte hep beraber dünyayı dolaşmaya devam edeceğiz. Dış temsilcilik sayımız 228'e ulaştı ve dünyada en çok temsilciliği olan sekizinci ülke olduk. Buradan bir müjde de vermek istiyorum. Çipras'la yaptığımız görüşmede bundan sonraki yüksek düzeyli toplantımızı İzmir'de yapmaya karar verdik. Ve THY de İzmir-Atina'ya ilk seferini gerçekleştirecek. Vizesiz seyahat edilen ülke sayısını 42'den 69'a çıkardık. AB ile vize serbestisi ve geri kabul anlaşmasını imzaladık. 

MUHALEFETE ÇAĞRI

Vize muafiyeti için birtakım yasaları çıkarmamız ve bunları Mart ayına kadar Meclis'ten geçirmemiz gerekiyor. Bunun için muhalefetin işbirliği de çok önemli. Ekim 2016'da Avrupa'ya vizesiz yolculuk başlayacak.

"MAZLUMLAR 1 KASIM GECESİ RAHAT UYUDULAR"

Dünyanın her köşesindeki mazlumlar 1 Kasım gecesi rahat bir uyku uyudular. Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlüyken dünyadaki hiçbir mazlum kendisini sahipsiz hissetmeyecek.

PUTİN 1 AY ÖNCE AYNI ŞEYLERİ NEDEN SÖYLEMEDİ?

- Sayın Putin'in iki gün önce tekrar bir devlet adamına yakılşmayacak şekilde Türkiye'ye saldırmasını doğru bulmuyorum. Sayın Putin 1 ay önce bizim bir Müslüman ülke olduğumuzu bilmiyor muydu? Eğer Türkiye DAEŞ'le işbirliği yaptıysa niye o zaman konuşmadı. Açık ki Türkiye hiçbir terör örgütü ile işbirliği yapmadı yapmayacak. Ama biz kimlerin de DAEŞ ve PKK gibi örgütlerle temas halinde olduğunu biliyoruz. 

RUSYA İLE GÖRÜŞÜRÜZ, ANCAK BİZE BİR ŞEY DİKTE EDEMEZSİNİZ

- Yaşananlara ilişikin belgelerimizi ortaya koyduk ve uluslararası zeminde haklılığımız kabul edildi. Olayda tartışmaya açık bir şey yoktur. Rusya'nın nezaketsiz suçlamalarına maruz kalıyoruz. Biz her şeye rağmen sağduyu ile hareket ettik. Rusya ile görüşmeye her türlü firik alışverişinde bulunmaya hazırız, ancak bize bir şey dikte etmesine asla izin vermeyiz. Ülkemizin sınır güvenliği konusunda angajman kuralları bellidir, kimse bizden tavizkâr olmamızı beklemesin. Rusya kendi çapında yaptırımlar uyguluyor, biz bunları büyük devlet anlayışına uygun görmüyoruz. Türkiye bu tür yaptırımlarla baskılarla zora düşecek bir ülke değil. Rusya yaptırımları yüzünden zor duruma düşen firmalar kurumlar için tedbirlerimizi alıyoruz.

- Önümüzdeki dönemde Ukrayna'ya ziyaret yapmayı düşünüyoruz. Kırım Tatarları'nın esenlik ve refahı Ukrana ile ilişkilerimizin en önemli ölçeğidir. Rusya'nın Kırım işgalini tanımadık tanımayacağız.

TÜRKİYE'NİN IRAK POLİTİKASI DEĞİŞMEYECEKTİR

- Biz Irak makamlarının talepleri doğrultusunda Peşmerge ve Musullulara eğitim sağlıyoruz Bu destek Musul kurtarılıncaya kadar devam edecektir. Nitekim DAEŞ'in eğitim kampına gerçekleştirdiği saldırılar bu konudaki haklılığımızı tüm dünyaya göstermiştir. Dostum Sayın İbadi olmak üzere yine Irak hükümetine söylüyorum herkes terk etse Türkiye yine bölgeyi korumaya politikasını değiştirmeyecektir.
- BM'de Suriye tasarısı kabul edildi. Suriye'ye Türkiye'deki 2 milyon Suriyeli, 'artık ülkemize rahatça dönebiliriz' dediği zaman sorun çözülmüş olur. Ancak Esed oradayken oradaki sorun çözülmez. Karar Suriye halkını Esed'in zulmünden koruyacak gerçekçi bir perspektif sunmamaktadır.

CHP'Lİ VEKİLİN YAPTIĞI İHANETTİR

- CHP'li bir vekilin Türkiye hakkında söylediği sözler herkesi üzdü. Kendi partisine oy verenleri de eminim üzmüştür. Ülkesi bir ülkeyle savaşa girse, o düşman ülke saflarında savaşacağını söyleyen birisini hala partisinde tutan CHP'den özür gelmiş değil. Rus kanalında 2013 yılında DAEŞ'e sarin gazı satıtğını iddia etti. Bu alçakça bir iftiradır. Hele bugünlerde söylemesi bir ihanettir. Türkiye hiçbir zaman kitle imha silahları üretmemiştir, bırakın aracı olmayı izin bile vermemiştir. Bu nasıl bir vatan bu nasıl bir millet düşmanlığı. Önümüzdeki günlerle Sayın Kılıçdaroğlu ile bir araya geleceğiz, bu söylemlerde etik bir temelde buluşmayı teklif edeceğim. Kılıçdaroğlu bırakın vekil hakkında soruşturma açmayı, sıvazladı ve neredeyse haklı olduğunu ima etti.
Bu bize tarihi bir olayı hatırlatıyor. Enver Paşa Edirne'yi ele geçirmek için harekete geçince zamanın muhalefeti, 'Edirne'ye Ender gireceğine Bulgar girsin' demişti.

HDP'NİN YAPTIĞININ SİYASET İLE NE ALAKASI VAR?

HDP halka baskı yapan, okulları camileri yakan terör örgütünün sözcülüğünü yapıyor. HDP'nin tavrı Türkiye'nin geleceği bakımından utanç vericidir.
Cizre'de Silopi'de Nusaybin'de Sur'da yaşayan vatandaşlarımızın hayatını tümüyle karartırcasına hendekler kazmanın, barikatlar kurmanın, mayın döşemenin Allah aşkına siyaset ile ne alakası olabilir. Bunların tek hedefi var, Türkiye'nin yurt dışındaki görüntüsünü bozmak. 
23 Temmuz'da operasyon başlatıldığında çok net bir talimat vermiştik, 'Türkiye'nin dağları, ovaları, şehirleri temizlenene kadar bu operasyon devam edecektir.'


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

388
5 paylaşım, 5 points