Başbakan Davutoğlu: Özgürlükçü bir laiklik anlayışına anayasamızda yer vereceğiz


6
6 shares, 6 points

Otoriter değil, özgürlükçü bir laiklik anlayışına anayasamızda yer vereceğiz. AK Parti bu konuda farklı arayış içerisinde de değildi. dedi.

Başbakan Davutoğlu: Özgürlükçü bir laiklik anlayışına anayasamızda yer vereceğiz


ANKARA

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genel Merkezde AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısına katıldı.

Davutoğlu, yaptığı konuşmada, "Terörle kararlı bir mücadele yürütüyor, yerleşim yerlerimizi bir bir emniyete kavuşturuyoruz. Milletimiz terörden tamamen kurtuluncaya kadar yürüttüğümüz bu mücadele aynı kararlılıkla devam edecektir. Bizi baharla tehdit ettiler, 'baharla birlikte şunlar olacak, bunlar olacak...' Biz baharımızı karartmak isteyenlere hak ettiği cevabı vermeye kararlıyız ve veriyoruz, vereceğiz." ifadelerini kullandı.

"Anayasa yazım faaliyetine başladık"

Konuşmasında yeni anayasa çalışmalarına değinen Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Milletimize verilmiş bir sözümüz var' dedik ve kendi anayasa taslağımızı hazırlamak üzere yola devam ettik. Geniş kapsamlı istişareler yaptık bu ay içinde. Akademisyenlerle, kanaat önderleriyle görüş alışverişinde bulunduk. Parti kurullarımızda enine boyuna sivil anayasamızı ve bu çerçevede yeni yönetim sistemi olarak başkanlık sistemini ele aldık. En sonunda hem bu istişarelere hem de AK Parti'nin daha önceki anayasa çalışmaları birikimine dayanarak anayasa yazım heyetimizi belirleyerek bu haftadan itibaren yazım faaliyetine başladık."

"Özgürlükçü bir laiklik anlayışına anayasamızda yer vereceğiz"

Başbakan Davutoğlu, "Otoriter bir laikçilik anlayışı değil, özgürlükçü bir laiklikanlayışına anayasamızda yer vereceğiz." diyerek,  "AK Parti bu konuda farklı arayış içerisinde de değildir ve bu konuda da herhangi bir spekülasyon yapılmasını kesinlikle doğru görmüyoruz." şeklinde konuştu.

"AK Parti gerek parti tüzüğünde gerek parti programında gerekse de bugüne kadar hazırladığı ve kamuoyuna sunduğu anayasa taslaklarında, diğer niteliklerin yanı sıra laiklik ilkesine de yer vermiştir." ifadelerini kullanan Başbakan Davutoğlu, "Bu çerçevede hazırladığımız yeni anayasada da laiklik ilkesi bireylerin din ve inanç özgürlüğünü teminat altına alan, devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede olmasını garanti altına alan bir ilke olarak yer alacaktır." dedi.

"Bu marazi zihniyeti bir kez daha bize hatırlattı"

Başbakan Davutoğlu, "ANAP gibi bir partiye genel başkanlık yapmış bir isim, sözleriyle bu marazi zihniyeti bir kez daha bize hatırlattı." ifadelerini kullanarak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Rahmetli Erbakan Hocam, o dik duran, 28 Şubat'ta rahmetli Hocamızı itham ederek mesnetsiz, tamamen dönemin medyasının kara propagandası olan sözleri yeniden dile getirdi. Bu ve bunun gibi şahsiyetler hiçbir zaman millet için siyaset yapmamıştır. Erbakan Hocamı bir kez daha rahmetle anıyoruz, onun direndiği 28 Şubat şartlarının bir daha bu ülkeye kara bulut gibi çökmesine hiçbir zaman izin vermeyeceğimize buradan haykırıyoruz." 

Davutoğlu, "Milletimizle el ele vererek, bu ülkenin makus talihini de çehresini de değiştirdik, hamdolsun. Parti olarak kurumsallaştığımız 2001 yılından bu yana siyasete fark getirdik, renk getirdik, onur getirdik, vakar getirdik. Türkiye'nin her anlamda çıtasını yukarı çektik." şeklinde konuştu.

"Geleceğe güven içinde yürüyoruz"

Başbakan Davutoğlu, "Kurucu Genel Başkanımız, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, millet karşıtı bütün odaklarla mücadele ettik ve birliğimize halel getirmedik. Bundan sonra da Allah’ın izniyle bu şer odaklarına karşı aynı kararlılıkla omuz omuza, yürek yüreğe olacağız." dedi.

Kamuoyu anketlerine göre seçimden sonra AK Parti için yükseliş trendinin devam ettiğini belirten Başbakan Davutoğlu, "Diğer partiler kendi iç kavgaları içine büründüler ve o iç kavgalarla enerji tüketiyorlar. Herkes emin olsun ki geleceğe emniyet ve güven içinde yürüyoruz." ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, konuşmasında şunları kaydetti:

"Koyduğumuz hedefler, kurduğumuz hayaller birer birer gerçek oluyor. Hepimiz ve bir nesil de şahit olacak ki Türkiye gerçek olan hayallerle küresel bir güç olarak 2023’e ulaşacak."

Muhabir: Hatice Özdemir, Kurbani Geyik


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

317
6 paylaşım, 6 points