Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım?


7
7 shares, 7 points

Kusma bebeklerde genellikle ilk haftalarda sıkça görülen bir olaydır. Kusma; karın kaslarının ani şekilde kasılması sonucu midenin içindekilerin dışarı ağız yoluyla atılması olayıdır.

Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım?


Kusma bebeklerde genellikle ilk haftalarda sıkça görülen bir olaydır. Kusma; karın kaslarının ani şekilde kasılması sonucu midenin içindekilerin dışarı ağız yoluyla atılması olayıdır.

Bu olay anneleri endişelendiren bir olaydır. Özellikle yeni doğan bebeklerde bu olay yaşandığında anne panikler. Bebeğinin yeteri kadar beslenmediğini düşünür. Çünkü bebek sürekli kusuyordur. Bunun sonucunda da bebek yeteri kadar doymuyor ve beslenemiyor diye düşünebilirsiniz. Ancak eğer bebekte normal kilo alımı devam ediyorsa paniklemeye gerek yoktur.

İlk aylar kusma normal karşılanmalıdır. Bütün bebekler ilk aylarda bu sorunu yaşar. Yani paniğe gerek yok. Bebek büyüdükçe kusma azalacaktır.  Hatta bebeklerde ilk 6 ay kusma devam edebilir.

İlk haftalarda görülen kusmalarda kusma miktarı  önemlidir. Az kusmalar genelde zararsızdır.

İlk günlerinde görülen kusma nedenleri doğuştan gelen hastalıklar, süt alerjisi ve çeşitli enfeksiyonlar olabilir. Yada bebeğinizi aşırı beslemiş olabilirsiniz. Çünkü fazla emdirmek bebekte kusmaya neden olabilir.

Anne sütü ile beslenen bebekler, biberonla beslenen bebeklere oranla daha az kusarlar. Çünkü anne sütü ile beslenen bebekler çok fazla beslenmediği ve daha az hava yuttuğu için fazla kusma görülmez.

Bazı bebeklerde ağız ile beraber burundan kusma da olabilir.

Bebeklerde mide bulantılarını anlamak mümkündür. Eğer bebek besinleri istemiyor, huzursuzluk, solgunluk, terleme gibi olaylar yaşıyorsa midesi bulanıyor demektir.

Çözümler

Bebeklerde kusmayı azaltmak için bazı konularda dikkatli olmanız gerekir.

* Beslenme saatleri sakin ve huzurlu şekilde geçmelidir. Bebeğin sakinleşmesini sağlamalısınız. Bebeğiniz sinirlenebilir, bu yüzden beslenme işini bebek sinirlenmeden önce bitirmelisiniz.

* Bebeğin ateşinin olup olmadığına bakmalı ve eğer ateşi varsa düşürmeye çalışmalısınız.

* Bebeğinizi az az besleyin ve normalden daha az miktarda süt verin.

* Bebeğinizi emzirdikten ya da beslenmeden sonra sallamayın ve hoplatmayın.

* Mümkünse beslenmeden sonra oturtmaya çalışın. Eğer bebek oturabiliyorsa 15-20 dakika oturmasını sağlayın. Bebek oturamıyorsa o zamanda fazla hareket ettirmemeye özen gösterin.

* Beslenme sırasında yuttuğu havayı, gazını dışarı çıkarmalısınız. Bunun için bebeğin geğirmesini sağlayın.

* Biberon kullanan bebeklerde biberon deliğinin boyutu önemlidir. Bu yüzden biberonu kontrol edin. Biberon deliği boyutu büyük ise süt çok hızlı akacaktır. Küçük olduğunda ise süt akmayacak bebeğiniz yorulacak ve hava yutacaktır. Bu nedenle doğru biberon seçmek için dik tutulduğunda eğer birkaç damla süt akıyorsa doğrudur.

 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

313
7 paylaşım, 7 points