Bebeğiniz İçin Neden Düzenli Uyku Alışkanlığı


3
3 shares, 3 points

Çocukların yada bebeklerin uyku ihtiyaçları ve uyudukları süre büyüme dönemlerine göre değişmektedir. Bebekler ilk aylarında, çok fazla uykuya ihtiyacı duyarlar. Bu dönemde bebekler bir gün içinde 18-20 saat kadar uyuyabilmektedir.

Bebeğiniz İçin Neden Düzenli Uyku Alışkanlığı


Çocukların yada bebeklerin uyku ihtiyaçları ve uyudukları süre büyüme dönemlerine göre değişmektedir. Bebekler ilk aylarında, çok fazla uykuya ihtiyacı duyarlar. Bu dönemde bebekler bir gün içinde 18-20 saat kadar uyuyabilmektedir. Bebeklerin uyku ihtiyacı, bebeğin beslenmesi, temizliği gibi temel ihtiyaçlar arasında yer almaktadır. Uyku ihtiyacının giderilmemesi, eksik karşılanması yada düzensiz karşılanması bazı sıkıntılara sebep olabilecektir.

Çocukların uyku düzeni, bebeğin beslenmesinde ki düzen ile sıkı ilişki içindedir. Bebeğinizin bu düzene alıştırılması sırasında, anne ve babaların otoriter ve tutarlı davranmaları bu süreci sizlere daha kolay kılacaktır.  

"Çocukların uykusu geldiğinde, onların kendiliklerinden uyuyacaklarını düşünmeniz  yanlış bir düşüncedir. Zira uykusu gelen çocuklar dada fazla hareketlenir ve  uykularını kaçırırlar."


Bu durumu sizlerde bebeğinizi büyütürken zamanla daha iyi analiz edeceksiniz. Uykusu gelen bebeğin uyumamakta diretmesi, bebeğin uykusunun kaçmasına netice verir. Bu döngü çocukların huzursuz olmasına netice verir. Öyle ki, çocuğunuzun düzenli bir beslenme ve uyku alışkanlığı çocukları daha huzurlu hale getirir. 


"Bebeklerin beyninin uykuya ihtiyacı vardır. Bilhassa geceleri sık uyanan bebeklerde, ilerleyen yaşlarda bazı sıkıntılar hasıl olabilmektedir."

Çocuğunuzun ileri yaşlarında öğrenme yavaşlığı, dikkat bozukluğu gibi değişik hususlarda bazı sıkıntılar yaşanabilir.

"Bebeğin uyku düzeni bebeğin gelişimi yanında ailelerin de huzuru için önem arz etmektedir."

Uyku düzenini önemli hale getiren diğer husus ise, huzurlu bir yaşamdır. Sık sık uyanan ve bilhassa anne ve babaya bağımlı olan bir çocuk, ebeveynlerinin hayatını direkt etkileyecektir.  

"Bebeklerdeki düzensiz uyku alışkanlıkları, ebeveynlerinde hayatını düzensiz ve dolayısı ile huzursuz hale getirecektir."

Bebeklerin uyku düzenini önemli hale getiren diğer bir önemli husus ise DÜZENLİ HAYATTIR. Bebeklerdeki düzensiz uyku alışkanlıkları, ebeveynlerinde hayatını düzensiz ve dolayısı ile huzursuz hale getirecektir. Huzursuzluğun gerek ailenin huzurlu olmasında ve  gerekse bebeğin gelişiminde etkin olduğunu belirtelim.

Diğer bir nokta ise bebeğin düzenli uyku alışkanlığı bebeğin daha ilk aylarında düzenli bir hayat yaşamasını sağlayacağıdır. Ailelerin tutarlı davranış kalıpları ile daha ilk aylarında bu davranışı kazandırmaya çalışmaları gereklidir. 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

924
3 paylaşım, 3 points