Bebeksi Bir Cildin Püf Noktaları


7
7 shares, 7 points

Muhteşem görünmenin yolu, pürüzsüz bebeksi bir ciltten geçiyor…Ancak ipeksi bir cilde sahip olmak, sandığınız kadar kolay değil. Sürekli bakım ve ilgi ister. Yeri gelir gözünüzden sakınmanız gerekir

Bebeksi Bir Cildin Püf Noktaları


Muhteşem görünmenin yolu, pürüzsüz bebeksi bir ciltten geçiyor…Ancak ipeksi bir cilde sahip olmak, sandığınız kadar kolay değil. Sürekli bakım ve ilgi ister. Yeri gelir gözünüzden sakınmanız gerekir… Muhteşem bir cilde sahip olmak için belli başlı bazı kuralları düzenli olarak yerine getirmeniz gerekiyor. Ayrıca dermatologlar, sadece cilt bakımının yeterli olmadığını, yeme alışkanlıkları ve yaşam tarzı ile de desteklenmesi gerektiğini belirtiyorlar.

İpeksi Cildin Püf Noktaları

Cildi düzenli olarak ölü deriden arındırmak ilk şart. Düzenli yapılan peeling uygulaması ile siyah noktalardan ve sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem erken yaşlanmayı önlüyor ve cildin nem dengesini sağlıyor. Eğer düzenli cilt bakımı yaptırmaya yeni başlayacaksınız, 3 ay haftada bir, sonraki 3 ay ise 15 günde bir bu yöntemi uygulayın. Daha sonraki dönemlerde cildinizi koruma amaçlı ayda bir kez yapmanız yeterli olacaktır.
Ciltteki ton farklarından kurtulmak için hergün birkaç adet kuru kayısı ya da 1 adet havuç tüketmek gerekmektedir. Ayrıca cildin gerginleşmesinde, cilt lekelerinin iyileşmesinde büyük katkıda bulunuyor. Cildin nem dengesini sağlayarak pürüzsüz bir görünüm sağlıyor.
C vitamini bakımınından zengin olan besin tüketiminin arttırılması şart… C vitamini içeren besinler bağ ve damar yapsını güçlendirici etkisi ile cildin daha sağlıklı ve gergin görünmesini sağlıyor. Ayrıca güneşten kaynaklanan cilt lekelerinin giderilmesinde oldukça etkilidirler.
Yaz ya da kış ayırt etmeksizin, güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Cildi zararlı ışınlara karşı koruyucu etkisiyle, yıpranmalara karşı korur, canlı gözükmenizi sağlar.
Su cildinizin nem dengesini sağlamak için olmazsa olmazdır. Hergün en az 2 litre su tüketmek cildinizin yenilenmesini, pürüzsüz durmasını sağlarken, kırışıklıkları da ciddi oranda engellemektedir.
Spor yapmayı yaşam tarzı haline getirmeniz gerekmektedir. Spor ile beraber hızlanan kan dolaşımı, cildinizi gerginleştirir ve kusursuz görünmesini sağlar.

Cildinizin pürüzsüz olmasını sağlayacak kür önerileri;

Nane Kürü

10 dal taze naneyi yarım litre kaynamış suya atıp 10 dakika demlenmesi beklenmelidir. Daha sonra küveti su ile doldurup hazırlanan nane çayını ve 1 fincan tuzu küvete döküp yarım sat kadar küvette dinlenilmelidir. Haftada 1 defa uygulanan bu nane kürü cildinizin tazelenmesini, ferahlamasını ve dinlenmesini sağlayacaktır. Küvetten çıktıktan sonra da cilde badem sütü uygulayarak nem dengesinin kurulması sağlanabilir.

Hassas ciltler için Badem, Yulaf Unu, Portakal ve Süt Karışımı

Hassas ciltlerin de pürüzsüz ve bakımlı görünebilmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. 50 gram bademi iyice ezip üzerine ılık su eklenerek yumuşaması sağlanır. Ardından 10 gram yulaf unu, 10 gram portakal yağı ve yeteri kadar da süt ekleyerek macun kıvamına gelmesi sağlanır. Tüm vücuda uygulanan bu kür yarım saat ciltte kaldıktan sonra ılık su ile duş alınır. Tüm vücuda peeling etkisi yaratan bu kür, ölü derilerin vücuttan atılmasını ve vücudun taptaze, ışıl ışıl ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

 

 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

592
7 paylaşım, 7 points