Boynunu Hiç Bükmesin: Sulamasından Saksı Değişimine Orkide Bakımı - Bilgi Birikimim

header-ad

Boynunu Hiç Bükmesin: Sulamasından Saksı Değişimine Orkide Bakımı

Boynunu Hiç Bükmesin: Sulamasından Saksı Değişimine Orkide Bakımı

Belki kocaman bahçelerimiz, balkonlarımız yok ama sevimli saksılarımız, renk renk çiçeklerimiz var bizim!

Kimi zaman pencere önünde, kimi zaman mutfak camında ya da balkon pervazında büyüttüğümüz güzeller güzeli bitkilerimizin de bakıma ihtiyacı var tabii.

Söz konusu bir de orkideyse daha da dikkatli olmakta, ona ayrı bir hassas davranmakta fayda var. Gözünüzü üstünden ayırdığınız tek bir günde bile çiçeğini döküp boş bir çubuğa dönüşen o orkidelerin bakımıyla ilgili tüm bilmeniz gerekenleri anlatıyor, orkidelerimizin ömrüne ömür katalım diyoruz.

Eğer siz de bu püf noktaları, dikkat etmeniz gereken konuları öğrenmek isterseniz hemen orkide bakımı nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir anlatmaya başlayalım.

Nedir, ne değildir: Orkide nedir?

Salepgiller familyasından olan orkide, aslında dünya üzerinde 22 binden fazla türü bulunduğu söylenen bir bitki. Ama tabii ki biz onu daha çok süs bitkisi olarak görmeye, haydi bilemediniz mutfaklarımızda sıkça kullanmaya alışık olduğumuz salep nedeniyle bilmeye alışığız. Biz bugün çok yıllık otsu bir bitki olarak tanımlanan orkidenin süs bitkisi olarak değerlendirilmesiyle ilgili konuşacağız.

Eğer siz de evinizde en az bir orkide yetiştiriliyorsanız bir an önce onun bakımıyla ilgili bilmeniz gerekenleri öğrenmelisiniz diyor ve bu pek hassas, pek nadide ve değerli bitkinin bakımı nasıl yapılır, anlatmaya başlıyoruz.

Bu yazı 275 defa okundu.