Bu saatler de banyoya girmeyin


0
0 shares, 0 points

Bazı insanlar akşam veya gece sabaha doğru banyo yaptığında şeytan dokunur aklını kaybedebilirsin diyorlar Bu ne kadar doğru

Bu saatler de banyoya girmeyin


Bazı insanlar, akşam veya gece sabaha doğru banyo yaptığında şeytan dokunur, aklını kaybedebilirsin, diyorlar. Bu ne kadar doğru?

Bazı vakitlerde banyoya girilmesi adab açısından uygun görülmemiştir. Çünkü bu vakitler islam dini alimleri tarafından şeytanların dağılma vaktidir. Ama bir şey varki

Akşama yakın, akşam ile yatsı arasındaki vakitlerde banyoya girilmemelidir.

Banyoda su dökünürken ayakta su dökünmelidir. Oturarak su dökünmemelidir. "Sizden biriniz banyo yaptığı yere idrar etmesin. Sonra bu idrar ettiği yerden abdest almasın. Vesvesenin çoğu bundan ileri gelir." (Tirmizî, Tahâre 17; Nesâî, Tahâre 6)

Banyo, yıkanan tarafından güzelce temizlenir. Nahoş görüntülere meydan verilmez. Sabun, saç ve pis su artıkları giderilir. Kirli çamaşır asılmaz. Kirli olarak bırakılmaz.

Herkesin özel banyo peştamalı olur ve kendi peştamalını kullanır. Banyodan evvel saç, bıyık gibi yerleri uzamışsa düzeltmeli ve kısaltmalıdır. Koltuk altlarında biten tüyleri azami kırk günde bir yolmak ve tıraş etmek müstehaptır. Kasıkları azami kırk günde bir temizlemek sünnettir.

 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

236
0 paylaşım, 0 points