Diyet yaparken kilo vermeyi önleyen 6 büyük hata


3
3 shares, 3 points

Bugün Dünya Diyetisyenler Günü. Bazen harfiyen uysak dahi perhizden istediğimiz neticesi elde edemeyiz. Uzmanlara göre, yaptığımız 6 ehemmiyetli hata kilo vermeyi de zorlaştırıyor.

Diyet yaparken kilo vermeyi önleyen 6 büyük hata


İngiliz Daily Mirror gazetesi, kilo vermeyi engelleyen alışkanlıkları ve bunları gidermeye yönelik kolay bir takım tedbirleri sıraladı:
1 - Şekeri azaltın
Fazla şeker, kilo almayı tetikleyen ana etken. Vücut, fazla gelen şekeri yağ hücresi olarak tutuyor.
Çikolata ve kurabiye yemeyi bıraksanız, bunların yerine bal veya kuru meyve yemeye başlasanız dahil aldığınız şeker miktarı çok daha yüksek olabiliyor.
Aslında ne şekilde olursa olsun, şeker, perhiz yapanlar için katiyen alınmaması şart olan gıda maddelerinin başında geliyor.
Bunu önlemek için şeker kontrolü yaparak, diyetinizin bir kaydını tutun.
Her geçen gün aldığınız şeker miktarını azaltmaya çalışın.

2 - Hareket edin
Haftada birkaç defa egzersiz yapmanıza rağmen hala kilo veremiyorsanız, günün geri kalanında da neler yaptığınıza dikkat faktörüz gerekiyor.
Yapılan araştırmalar, insanların yüzde 80'inin tekliflen egzersiz düzeyi olan haftada beş gün günlük en az 30 dakika hedefini tutturamadığını ortaya koyuyor.
Hayatınızın her hatırana egzersiz tabakayız gerekiyor. Bunun için merdiven çıkmak, işe bisikletle gitmek veya aracınızı gideceğiniz yerden uzağa park yapmak gibi kolay tedbirler alabilirsiniz.
Metabolizmanızı hızlandırmanız için bu teklifler ehemmiyetli.

3 - Besinleri iyi çiğneyin
İnsanların yüzde 60'ı beş dakika içinde yemek yiyerek, hızlı günlük hayat temposunda geri kalmamaya çalışıyor.
Araştırmalar ayrı olarak, televizyon başında yenen yemeklerde dikkatin başka yere odaklanması sebebiyle besinlerin yeterince çiğnenmeden yutulduğunu ortaya koyuyor.
İyi sindirilmeyen besinler, iştahı kontrol eden hormonların da iyi çalışmamasına kapı aralıyor.
Besinleri daha uzun vakit çiğnemek için çaba edebilir, arkadaşlarınızla beraber yemek yerken, herkesten sonra bitirmeyi amaçlayın.

4 - Faydalı da olsa bir takım besinleri daha az tüketin
Perhizdeyken belli başlı besin gıdalarını muhtemelen kestiniz ve yerine sıhhatli şeyler yemeye başladınız.
Ancak çok fazla sıhhatli gıda tüketmek de perhizinizin istenen neticeye erişmesini engelleyebilir.
Kuruyemiş ve bakliyat gibi besinlerin büyük bölümü besleyici olmasına karşın içerdikleri kalori hasebiyle sizi hedefinizden uzaklaştırabilir.
Ceviz, badem ve fındık gibi besinleri ara öğünlerde az miktarda tüketerek hem perhizinizi savunabilir hem de vücudunuz için ihtiyaç duyulan olan besin öğelerini alabilirsiniz.
5 - Yeterli müddette uyku
Uzmanlar, perhizde yeterli derecede uyumanın ehemmiyet taşıdığını vurguluyor.
Kötü bir gece uykusundan sonra vücudun karbonhidrat ve şeker ihtiyacının arttığı, aşırı yorgun olunduğunda da beynin şeker alımı için ikaz gönderdiği dile getiriliyor.
Uyku ayrıca hormonları da tertip etmesi nedeniyle diyetteki başarıyı direk etkiliyor.
Daha iyi bir uyku için, kendinize bir program yapın ve buna sadık kalın. Her gün aynı saatte yatmaya ve uyanmaya özen gösterin.
6 - Stresten uzak durun
İnsanların yoğun iş temposu ve günlük hayatta karşılaştığı problemler nedeniyle strese girmeleri, diyet yapan kişilerin başarıya erişmesini engelleyen bir başka etken.
Vücudunuzun stres altına girdiğinde salgıladığı hormonlar, sizi şeker alımına sürükleyebilir.
Yoga gibi sakinleştirici tesiri olan faaliyetlerde bulunmaya çalışın. Muz yiyerek, stresli anlarda kan basıncınızı tertip edebilirsiniz.
 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

201
3 paylaşım, 3 points