Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?


6
6 shares, 6 points

Dukan Diyeti 4 mertebeden oluşmaktadır. Bu mertebeler; atak, seyir, pekiştirme ve istikrar mertebeleri olarak adlandırılır.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?


Dukan Diyeti Nedir?
Öncelikle 2000 seneninde ortaya çıkan Dukan Perhizi, Fransız Hekim Pierre Dukan tarafından hazırlanmıştır. Dukan’a göre kilo vermenin anahtarının protein olduğu ve dışarıdan yağ tüketmek ile vücuttaki yağların yakılamayacağı belirtilmektedir. Dukan Perhizi Listesi kuramlarına göre; vücut tükettiği proteini yakmak için daha fazla kalori harcarken, karbonhidrat ve yağı yakmak için çok az kalori harcar. Bu yüzden Dukan Perhizi protein ağırlıklı bir beslenme programıdır ve karbonhidrat kaynağı olarak başlangıçta yalnızca yulaf kepeğinin tüketilmesine müsaade eder. Bu arada içki, asitli içecek ve meyve suyu tüketimini de yasaklar.  Kısaca Dukan Perhizi yüksek proteinli; düşük yağlı ve düşük karbonhidratlı bir beslenme şeklidir.
Pierre Dukan kimdir?
23 yaşında doktor olan Pierre Dukan Fransa’nın en genç doktorlarında biri olarak tanınmaya başlamıştır. Obez hastalarını perhizlerinden eti azaltmadan zayıflatmayı amaçlamıştır. 25 sene süresince da bu yolunu geliştirmiş ve beslenme danışmanlığı vermeye devam etmiştir. Daha sonra 2000 yılında çıkarttığı “The Dukan Diet” (Dukan Perhizi) kitabı evvela Fransa ve diğer ülkelerde en çok okunan kitaplar arasına girmiştir. 19 dile çevrilen ve 11 milyondan fazla satılan bu kitabı sayesinde İspanya, İngiltere, Polonya, Çin, Avustralya, İtalya, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, Almanya, Rusya ve Kanada gibi bir hayli ülkede tanınır hale gelmiştir.Pierre Dukan Bibliyografya ve Ehemmiyetli Tarihler
1941: Cezayir’de doğdu
1964: Paris Hôpital Bichat mezunu
1970: İlk kitabı “Selülitle başa çıkma” kitabını yayınladı
1979: “Kilo verme: En iyi silah” kitabını yayınladı
2000:” The Dukan Diet”i yayınladı
2002: “A’dan Z’ye kilo kaybı ve beslenme” kitabını yazdı
2008: Kilo kaybı koçluğu hizmeti veren internet sitesini kurdu
2009: “The Dukan Diet: resimli bir kılavuz” yayınladı
Dukan Perhizi nasıl yapılır?
Dukan Perhizi 4 mertebeden oluşmaktadır. Bu mertebeler; atak, seyir, pekiştirme ve istikrar mertebeleri olarak adlandırılır.
Dukan perhizi atak merhalesi: İlk mertebe olan atak merhalesi 1-10 gün arasında sürmektedir. Bu aşama saf protein kaynaklarında, 1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesinden ve en az 6 bardak sudan oluşmaktadır. Yağsız sığır eti, dana eti, sakatat, balık, yağsız jambon, deniz ürünleri, yağsız hazırlanmış yumurta, yağsız süt, peynir ve yoğurt serbest olarak tüketilebilir. Bu besinler yağsız hazırlanmış şekilde günün rastgele bir saatinde tüketilebilir. İlk evrenin emeli hızlı ve fark edilir kilo kaybının sağlanmasıdır.
Dukan perhizi seyir safhası: Bu evrede saf protein kaynakları alınmaya devam edilir ve her geçen gün beslenme programına sebze çeşitleri ilave edir. Ancak tüketilmemesi şart olan bir takım besinler vardır. Bunlara patates, mısır, bezelye, fasulye, mercimek, avokado ve meyve çeşitleri örnek verilebilir. Bu evrede 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi tüketilmeye devam edilebilir. Beslenme programında saf protein günleri ve protein kaynaklarının yanında sebzelerin de tüketildiği günler bulunur. Bu aşama kaybetmek istenilen her 1 kilogram için 3 gün uygulanmalıdır. Başka bir deyişle 10 kilogram verilmesi isteniyorsa bu aşama 30 gün boyunca uygulanmalıdır.
Dukan perhizi güçlendirme merhalesi: Bu aşama kaybedilen kiloların savunduğu ve vücuda geri alınmasının engellendiği aşama olarak tanımlanır. Kaybedilen her 1 kilogram için 5 gün bu aşamanın uygulanması gerektiği belirtilir. Yanı 20 kg verilmiş ise bu aşama 100 gün boyunca uygulanmalıdır. Güçlendirme aşamasında hem protein kaynakları hem de sebzeler beraber tüketebilir ve günlük 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi yeniden beslenme tasarısınında bulunmalıdır. Bu arada perhize az miktarda meyve (muz, üzüm, kiraz ve meyve suları hariç) ve 2 dilim kepek ekmeği ilave edebilir. Bu evrede haftanın 2 günü kutlama yemekleri yenilebilir ve makarna, pirinç gibi nişastalı besinler seçenek edilebilir.
Dukan perhizi savunma aşaması: Evvelce uygulanan evrelerde sıhhatli beslenme alışkanlığının oluştuğu düşünülür ve bu kaidelerin uygulanması gerektiği belirtiler. Son aşama olan savunma aşaması ömür boyu sürecek olan bir süreçtir. Bu müddet boyunca günde 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi yenmesi ve 20 dakika yürüyüş yapılması gerektiği belirtilir. Dikkat edilmesi gereken konu ise her haftanın perşembe günü saf protein ile beslenilmesi gerektiğidir.
Dukan Perhizi Listelerinde müsaade verilen 100 gıda listesi
Kırmızı et: Dana bonfile, biftek, dana pirzola, pastırma, dana jambon, yağsız sığır eti, domuz eti
Kümes hayvanları: tavuk eti, tavuk ciğeri, hindi eti, tavuk veya hindi etinden şarküteri ürünleri, yabani ördek, bıldırcın, yumurta
Deniz ürünleri: alabalık, somon, sardalya, ton balığı, uskumru, kılıçbalığı, midye, yengeç, ıstakoz, istiridye, kalamar, ahtapot, karides
Peynir ve süt çeşitleri: Yağsız peynir, yağsız süt, yağsız krem peynir, quark, yağsız ekşi krema, yağsız yoğurt.
Vejetaryen besinler: Soyalı yemekler, vejetaryen burger, tofu gibi vejetaryen beslenmeye yönelik besinler sayılabilir.
Dukan Perhizi ile vasati kaç kilogram verilebilir?
Dukan perhizinin ilk evresinde 2 ile 7 gün arasındaki kilo kaybının 1,5 veya 3 kilogram arasında olabileceği söylenmektedir. Seyir evresine geçildiğinde ise haftada 2 kilogram kadar bir kilo kaybı beklenmektedir.
Dukan Perhizi’nin sıhhate zararları var mı?
Dukan Perhizi’nin sıkı bir beslenme programı olduğu ve katı kaidelerinin bulunduğu unutulmamalıdır. Bu sebeplerde dolayı da perhize başlayan bir çok kişinin süreci bitirmeden dukan perhizi listesini yarıda bıraktığı görülmektedir. Perhize başlanılan ilk evrede kilo kaybı çok hızlı görülebilmektedir. Bu kilo kaybının büyük bir bölümü vücuttan su kaybının olmasından kaynaklanmaktadır. Kaybedilen suyun vücuda alınmaması neticeninde baş ağrısı, ciltte kuruluk ve sindirim sistemi meseleleri gibi bir hayli problem görülebilir. Dukan perhiz listesinde karbonhidrat kaynakları yok denebilecek kadar azdır. Bunun neticeninde vücutta ileri dönemde vitamin ve mineral eksikliğinin görülme rizikosu fazladır. Bu arada yorgunluk, halsizlik, unutkanlık, ağız kokusu ve baş ağrısı en sık görülen yakıntılardır.
Dukan Diyeti 2010, 2011 ve 2012 yıllarında Britanya’nın en kötü diyeti olarak değerlendirilmiştir. Ayrı olarak uzmanlar tarafından da sıhhat rizikolarının yararları aşabileceği belirtilmektedir. Uzun vadede sağlığa tesirleri üzerinde yapılmış ilmi bir araştırma bulunmadığından birçok uzman tarafından bu diyet tasarısının uygulanması önerilmemektedir.
Dukan Diyeti Listesi Örneği
1.Aşama yaniAtak Merhalesi için uygulanabilecek dukan diyeti listesi örneği aşağıdaki gibidir.
1. Gün
Kahvaltı: 2 adet yumurta, yağsız süt ve füme somon ile hazırlanmış yağsız yumurta.
Öğlen: Yağsız beyaz peynir ile hazırlanmış jambon ruloları + Sade quark
Akşam: Izgara Dana eti (3 damla sıvı yağ ile  hazırlanmış) (soya sosu, zencefil, sarımsak, karanfil, karabiber ile sos hazırlanabilir)
2. Gün
Kahvaltı: 200 gr yağsız yoğurt + 1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesi
Öğlen: 200 gr Kuşbaşı doğranmış tavuk + sade quark(1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesi ilave etmiş)
Akşam: Izgara Balık (3 damla sıvı yağ ile  hazırlanmış) + doğranmış yayılır
3. Gün
Kahvaltı: 2 yemek kaşığı Yulaf ezmesi ve yağsız süt ile hazırlanmış karışım (tatlandırıcı ilave edebilir)
Öğlen: 175 gr kıyma ile hazırlanmış kıymalı yumurta
Akşam: 3 adet yumurta (3 damla sıvı yağ ile  hazırlanmış) + Sade quark
4. Gün
Kahvaltı: 2 yumurta + 1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve yağsız süt ile hazırlanmış omlet
Öğlen: 2 yumurta ile hazırlanmış 1 yemek kaşığı zeytinyağlı salata
Akşam: 200 gr somon balığı + Buğulama Kuşkonmaz


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

463
6 paylaşım, 6 points