Dünya düz müdür? Armut, patates midir? Geoit midir? Yuvarlak mıdır?


1
1 shares, 1 points

Dünya düz müdür? Armut, patates midir? Geoit midir? Yuvarlak mıdır?

Dünya düz müdür? Armut, patates midir? Geoit midir? Yuvarlak mıdır?


Dünyanın genel inanışına göre dünya yuvarlaktır. Kıyısından köşesinden merak edenlere göre geoit, çok okuyup çok inanananlara göre armut, patates, duyularının verileri ışığında mantıksal ve olasılıksal değerlendirme yapabilenlerin inanışına göre düzdür demek abartı olmayacaktır.

Bir misket gibi yusyuvarlak dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüş önermesinin kabulü sebebi ile çürümüştür, yazıyı uzatmamak için ayrıntılarına girmeyeceğim. Bu çürüyen iddaların üzerinde düşünülmesi ile oluşan yeni toparlamalar dünyaya geoit diyecek, geoit iddalarının da tutarsızlığı ile armut, patates diyeceklerdi, dediler de. Bu toparlamaların sürekli olarak çelişki üretip çürümesinin asıl sebebi yuvarlak dünya ön kabulüdür. Bu kabul kütle çekimi, güneş merkezli sistem, görelilik, büyük patlama gibi iddaları da ön kabuller arasına aldırınca, her yeri dökülen bu iddaların, tümelde de dökülüyor olması kuantum denilen mistisizm, bilim evliliği ile kurtarılmaya çalışılıyor. Dünya yuvarlaktır kabulü insanlığı hem maddi hem bedeni olarak yormaktadır.

Duyularımızın bize verdiği verilerle değerlendirmeler yaparız. Birileri bir konuda duyularımızın yanıldığı iddasında bulunuyorsa, iddasını delillendirmekle yükümlüdür. Duyularımız yuvarlak dünya verisi vermiyor. Yuvarlak bir dünya görmüyoruz. Eksen etrafındaki dönüşü hissetmiyoruz. Güneş etrafındaki dönüşü hissetmiyoruz. Galaksi merkezi etrafındaki dönüşümüzü hissetmiyoruz. Bunca hareket varken yıldızların konumlarında değişiklik görmüyoruz. Yukarı çıktıkça aşağıya doğru inen bir ufuk çizgisi görmüyoruz. Peki biz bunları söyleyince bize verdikleri diğer delil iddaları nelerdir? Uzaya çıkmışlar, resimler çekmişler, uydu yollamışlar, bunların hepsi ‘miş’ ‘mış’ bunlar delil değil ki inanış olur yine de değerlendirme yaparız tabi septik olmaya gerek yok: Gerçek olduğu idda edilen resimler misket gibi bir yuvarlak, söylemleri geoit, armut, patates. Resimlerde kıtaların büyükleri birbirinden farklı. Aya iniş, uydu gönderme iddası bir yandan alçak yörüngenin geçilememesi bir yandan. Cep telefonu ile konum atabilme gerçeği bir yanda okyanusa düşen uçakların, batan gemilerin konum atamaması diğer yanda. Burada detay tutarsızlıklardan bahis bile açmadım, diğer yazılarımızda bunlara ayrıntılı değineceğiz.

Bütün bu tutarsızlıklar ortadayken, bilim diye sunulandan nasıl şüpheye düşmeyelim? Dolayısıyla duyularımızın verileri olan düz dünyaya inanmamız mantıksal açıdan daha tutarlı olacaktır. Aksi iddası olanların iddalarını her zaman değerlendirmeliyiz fakat bu iddaları dogma olarak bi aspirin gibi asla yutmamalıyız.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

565
1 paylaşım, 1 points