Eyeliner Türleri ve Basit Eyeliner Çekme Tekniği


0
0 shares, 0 points

Eyeliner türleri, eyeliner çekme tekniği ve göz renginize göre eyeliner renklerinden bahseden makyaj sanatçısı Işıl Sayıma göre gözlerinizin güzelliğini öne çıkartırken en büyük yardımcınız değişik eyeliner çeşitleri!

Eyeliner Türleri ve Basit Eyeliner Çekme Tekniği


Eyeliner türleri, eyeliner çekme tekniği ve göz renginize göre eyeliner renklerinden bahseden makyaj sanatçısı Işıl Sayım'a göre gözlerinizin güzelliğini öne çıkartırken en büyük yardımcınız değişik eyeliner çeşitleri!

Göz rengine göre eyeliner seçimi nasıl olmalıdır?

Hangi çeşit olursa olsun genellikle en çok tercih edilen renkler her zaman siyah ve kahve tonları olmakla birlikte, sınırsız sayıda renk çeşidini piyasada bulabilirsiniz. Dolayısıyla gelin makyajınızı ten ve göz renginize göre yaptırmanız son derece kolay olacaktır!

Açık renk gözlülerde kahve tonları, koyu renk gözlülerin siyah kullanması son derece hoş olacaktır. İstenilen etkiye ve verilmek istenen efekte göre bu kurallar değişebileceği gibi, mavi gözlülerde koyu kahve, siyah, gümüş tonları, yeşil gözlülerde koyu kahve, menekşe morları, yeşiller çok hoş etkiler yaratacaktır.

Ela gözlüler gözlerindeki hangi tonu öne çıkarmak istiyorlar ise ona yakın renkleri tercih etmeli. Kahverengi gözlüler ise çok şanslı, istedikleri her rengi rahatlıkla kullanabilirler.

Bunlar genel tavsiyeler olmakla birlikte kendinize yakışacağını düşündüğünüz her renk ile deneme yapmaktan asla kaçınmayın. Yani tarzınıza uygun olduğunu düşündüğünüz gelin makyajını yaptırmanızda bir sakınca yok!

Genel olarak eyeliner denildiğinde aklımıza likit eyeliner gelse de, piyasada farklı çeşitleri var ve "eyeliner" aslında bunların genel adı. Eyeliner türleri ve satın alırken dikkat etmeniz gereken noktalara değinelim:

Kalem eyeliner

Hepimizin sıklıkla kullandığı, kontrolümüzün kolay olduğu göz kalemleridir. Bazı kalemler daha kuru, bazıları ise daha kaygan yapıdadır. En iyi seçim, içinde yeteri derecede silikon barındıran kayganlığı olan fakat fazla bulaşma yapmayanlar olacaktır.

Krem ve jel eyeliner

Krem eyeliner ve jel eyelinerlar, eyeliner fırçası ile uygulanır. Likit eyelinera yakın bir efekt verirler. Kontrolü likite göre daha kolaydır, kuruması zordur. Kolay dağıtılabildiğinden smokey eyes tarzı dumanlı göz makyajlarında da idealdir.

Cake eyeliner

Sıkıştırılmış pudra tarzı bir ürün olan cake eyeliner da nemli bir fırça ile uygulanır. Likit eyeliner'a yakın etki verir, kontrolü çok daha kolaydır.

Likit eyeliner

Dikkatlerimizi en çok çeken, uygulaması en zor olan eyeliner türüdür. İnce fırçası yardımı ile uygulanır. Kalem uçlu olan çeşitleri de bulunmaktadır, bunlar fırçalı tiplere nazaran uygulama kolaylığı sağlar. Likit eyelinerlar, sadece üst göz kapağında kullanılmalı, asla alt göz kapağında tatbik edilmemelidir, çok sert ve yapay görüntü verirler.

Diplinerr

Dipliner da aslında likit eyeliner olup, sadece daha kısa fırça ucuna sahip olduğundan bazı kişilere kullanımı daha kolay gelmektedir.

Eyeliner çeşitlerinden hangisini alacağınıza karar verirken ne tarz bir görüntü istediğiniz kritik önem taşımaktadır. Doğal günlük ve gelin makyajlarında kalemler de rahatlıkla kullanılabileceği gibi, daha alımlı, seksi veya sofistike tarzlar için tercih, uygulayacak kişinin hakimiyetine göre likit, cake, krem ya da jel eyelinerlar olmalıdır.

eyeliner400

Eyeliner Nasıl Çekilir?

Gelin makyajınızda muhtemelen profesyonel makyözlerden yardım alacak olsanız da, makyajınız ile ilgili günlük kullanım için bazı teknikleri bilmeniz faydalı olacaktır. Özellikle likit/jel/krem eyeliner uygulamaları yaparken;

  • Mümkünse büyüteçli bir ayna kullanın

  • Yakınınızda mutlaka kulak temizleme çubukları ve makyaj temizleyicisi bulunsun!

  • Baz olarak göz bazları (eye primer) veya far kullanın

  • Likit veya kalem eyeliner kullanmıyor iseniz eyeliner fırçanız ile işlem yapmalısınız

  • El veya kolda bir titreme yaşayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka oturarak çalışın ve dirseğinizi destek alabileceğiniz bir yere dayayın

  • El alışkanlığı kazanana kadar, tek bir düz çizgiyi çekmeye çalışmak yerine üst kirpik dibine minik dokunuşlarla ufak çizgiler yaparak çalışın. Göz ortasından başlayıp göz dış kenarına devam edin, daha sonrasında ise göz iç kısmından göz ortasına ulaşıp hattı tamamlayın. Unutmayın, ince çizgileri her zaman kalınlaştırabilirsiniz ama kalından inceye dönmek her şeye baştan başlamaya sebep olabilir!

  • Bu noktaları içten dışa doğru tek bir çizgi ile birleştirin. Bunu yaparken gözün iç kısmının ince, dışa doğru kalın olmasına özen gösterin.

  • Göz altında uygulama yapacaksanız likit eyeliner kullanımdan kaçının. Göz altlarında kalem veya far uygulamaları daha doğal sonuçlar verecektir.

  • Rimelinizi sürün…

Ve işte hazırsınız! Unutmayın, ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar başarılı olursunuz.

Güzelliklerle dolu günler diliyorum…


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

775
0 paylaşım, 0 points