Gebelikte 10. Hafta (Hamilelik)


7
7 shares, 7 points

Gebeliğin bu haftasından itibaren bacaklarda ve ayaklarda şişme ve varis meydana gelebilir. Bunun nedeni çok fazla oturmak yahut çok fazla ayakta kalmaktır. Bu tür rahatsızlıkların önüne geçebilmek için 2 saatte bir 10 dakikada olsa yürümeniz gerekmektedir.

Gebelikte 10. Hafta (Hamilelik)


Gebeliğin bu haftasından itibaren bacaklarda ve ayaklarda şişme ve varis meydana gelebilir. Bunun nedeni çok fazla oturmak yahut çok fazla ayakta kalmaktır. Bu tür rahatsızlıkların önüne geçebilmek için 2 saatte bir 10 dakikada olsa yürümeniz gerekmektedir. Bu haftadan itibaren anne adayının mide bulantısı azalmaya başlar.

Gebeliğin 10. Haftasındaki en önemli gelişme böbreklerinin idrar üretmeye başlaması olup idrarı bulunduğu Amniyos kesesine boşalttığı için idrarı tekrar yutmasıdır. Bebeğinizin idrarı bakteri içermediği için bebeğin idrarı yutmasında herhangi bir sakınca olmamakla birlikte bu döngü bebeğin korunması ve gelişimi için önemli olan amniyos sıvısının sürekliliğini sağlar. Bebeğiniz için bir diğer önemli gelişme ise genital organlarının bu haftadan itibaren belirginleşmeye başlamasıdır. Henüz bebeğinizin cinsiyetinin tam olarak anlaşılması için erken olduğunu vurgulamamız gerekir.
Bu hafta bebeğinizin göz rengini belirleyecek olan iris tabakası oluşmaya başlarken göz kapakları da oluşmaya başlayacak ama bebeğinizin gözleri bir süre daha kapalı kalacak. Bu hafta bebeğinizin ağırlığı 6 gr boyu ise 5. 5 cm olacaktır.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

675
7 paylaşım, 7 points