Hot

Günde 22 Saat Uyutan Hastalık


81
43 shares, 488 points

Günde 22 Saat Uyutan Hastalık

 

Günde 22 Saat Uyutan HastalıkGünde 22 Saat Uyutan Hastalık

 

37 yaşındaki kadın, Uyuyan Güzel sendromu olarak da bilinen hastalığı yüzünden günde 22 saate kadar uyuyor ve yine de yorgun hissediyor.37 yaşındaki Heather, nadir rastlanan “Uyuyan Güzel Sendromu”ndan dolayı günde 22 saate kadar uyumasına rağmen hala yorgun hissediyor. Mirror’da yayınlanan habere göre Heather, 8670 saatlik yılın 8030’unu uyuyarak geçiriyor.

Kanadalı kadın 7 yıldır aynı anda iki hastalıktan muzdarip. Miyaljik ensefalomiyelit (ME) ve Uyuyan Güzel sendromu olarak da bilinen Klein-Levin sendromu (KLS).

Hastalığından önce aktif bir hayatı olan Heather’ın soğuk algınlığı viral bir hastalığa dönüşünce 3 ay yatağa bağlı yaşadı. İyileşmesine rağmen halsizliği hala geçmeyen kadın sürekli yorgun hissediyordu. ME teşhisi konulan Heather, uykulu hissetmesinin kronik halsizlik hastalığının bir semptomu olduğunu düşündü.

2014’te acil böbrek ameliyatı olduktan sonra yorgunluğu daha da arttı. Günde 18 saat ile 22 saat arası uyuyordu. 3 ay boyunca bu şekilde devam ettikten sonra uykusunu düzene sokmaya çalıştı ancak bir türlü uyanık kalamıyordu. En sonunda doktora giden Heather’a bu kez KLS teşhisi konuldu. Nadir görülen KLS hastalığı dünyada sadece bin kişide görülüyor.

İki hastalık birleşince gereğinden fazla uyuyan kadında unutkanlık ve kas ağrısı gibi nörolojik problemler baş gösterdi. Bütün çabalarına rağmen günde sadece 8 saat uyanık kalabiliyor ve bütün hayatını bu 8 saate sığdırmaya çalışıyor.


 

 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

787
49 paylaşım, 995 points