Günlük Kalori Alımınızı Düşürecek 10 Basit Öneri


6
6 shares, 6 points

Yemek öncesi su içmek sizi aşırı yemekten kurtarır. Ayrıca metabolizma hızını arttırır.

Günlük Kalori Alımınızı Düşürecek 10 Basit Öneri


1- Yemeklerden önce 2 bardak su içmeyi adet edinin.

Yemek öncesi su içmek sizi aşırı yemekten kurtarır. Ayrıca metabolizma hızını arttırır. Obesity (Obezite) Dergisi’nde yayımlanan bir araştırma sonucu şöyle: İki grup oluşturulup düşük kalorili diyete tabi tutuluyor. Bir grup denek bir öğün öncesi 2 büyük bardak su içer. Diğer gruptakiler ise normal bir şekilde yemekten önce su içmeden diyete devam eder. Sonuçta suyu içen ilk grup içmeyen ve aynı diyeti uygulayan ikinci gruba göre yaklaşık 3 kilo daha fazla verir! Bilim adamları sebebini şöyle açıklamıştır: Denekler yemekten önce yarım litre  suyu içtikten sonra hem kadın hem de erkeklerde metabolizma hızı yüzde 30 artmıştır! Araştırmanın başkanı Brenda Davy öğün öncesi su içmenin midenin boşaltılması işlemini yavaşlattığını ve bu şekilde acıkmanın daha uzun sürede gerçekleştiğini de belirtiyor. Sonuçta hem metabolizmanız hızlanıyor hem de acıkma hissiniz azalıyor!!!

2- Öğünlerinizde basit değişiklikler yapın.

Nasıl mı? Hazır salata soslarını kullanmak yerine salata sosunuzu kendiniz hazırlayın. Mesela sirkeli sos hazırlayın. Böylece fazla kalori alımını engellemiş olursunuz. Kurutulmuş meyvelerden ziyade taze meyve tüketmek de daha az kalori almanızı sağlar.

3- Büyük porsiyonlardan uzak durun.

Akılsızca Yemek (Mindless Eating) adlı bir kitapta “Yemek yediğiniz tabağın büyüklüğü önemli” yazıyor. Gerçekten de önemli. Tabakların boyutu büyüdükçe yediğimiz yemeğin miktarı da artıyor. Aynı şekilde yemek yerken büyük kaşık yerine küçük kaşık tercih edenler yüzde 14 oranında daha az yemek yiyorlar. Kısa boylu geniş bardaklar, uzun ince bardaklara oranla yüzde 30 oranında daha fazla içecek tüketmeye neden oluyor.

4- Hareket berekettir. Daha çok hareket etmeye gayret edin.

Spor salonuna gitmek için vakit bulamıyorsanız hemen pes edip kenara çekilmeyin. Her şeyin bir alternatifi var öyle değil mi ?Bu eksikliği gün içinde daha hareketli olmak için çaba sarf ederek kapatabilirsiniz. Mesela işe yürüyerek gidin, yada asansör yerine merdivenleri tercih edin. Bir yere giderken otobüsten 1-2 durak erken inip ya da arabayı uzağa park edip yürümek de bir alternatif.

5- İçtiklerinize de dikkat edin.

Bir şeyler içerken fazladan kalori aldığının farkında olmuyor insan.  Kola, meyve suyu, şarap gibi içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. Bunların yerine bol bol su için. Suyunuzu tatlandırmak için de içine salatalık, limon ya da nane atmayı deneyin.

6- Öğün atlayıp uzun süre aç kalmayın.

Açlığı biraz ertelemek bir nebze iyi olabilir ama tüm gün kendinizi aç bırakıp sonra çok yiyerek birden midenize yüklenmek sağlıklı değildir ve kilo vermenize engel olur. Bu sebeple aşırı yeme ihtiyacına sebep olan kan şekeri düşüklüğüne fırsat vermeyin, öğünlerinizin ve ara öğünlerinizin zamanını kaçırmayın.

7- Gözden uzak gönülden uzak.

Atıştırmaktan kendinizi alamıyorsanız göz hizanıza kilo aldırmayan sağlıklı besinleri koyun. Bu tür yiyecekler meyva ve sebze türünden yiyecekler olabilir. Ya da yüksek kalori içeren cipsler, bisküviler yerine protein ve lif yönünden zengin olan ve bu sayede sizi tok tutan atıştırmalıklara yönelin. Yoğurt, yağsız patlamış mısır, keten tohumu, tam tahıllı ekmek gibi seçenekleri deneyebilirsiniz. Göz önünde şeker ve çikolata kasesi bulundurursanız elinizde olmayarak atıştırıp haftada en az 1000 civarında kalori yüklemesi yaparsınız, bunu unutmayın.

8- Akşam yemeğini erken yiyin.

Akşam yemeğini abartmayın ve geç saate bırakmayın. Günün son öğününü yatmadan en az iki ya da üç saat önce yemiş olmalısınız. Vücudunuz uyurken de kalori yakar. Uyku esnasında büyüme hormonu salgılanır ve bu hormon metabolizmayı çalıştırır. Geç saatte yemek yemeyerek, aç karnına yatmak bu hormonun daha fazla salgılanmasına ve dolayısıyla metabolizmanın daha hızlı çalışmasına neden olur.

9- Canınız tatlı istediğinde bir parça siyah çikolata yiyin.

Tatlı ihtiyacınızı kek, pasta, kurabiye gibi ağır hamur işleriyle gidermektense bir parça biter çikolata ile gidermeye çalışın. Böylece alacağınız kalori miktarını da azaltmış olacaksınız.

10- Uykusuz kalmayın.

Uykunuzu tam almadığınız zaman, gün boyu daha fazla yeme ihtiyacı duyarsınız ve enerjiniz düşük olur. Her gece yedi ila dokuz saat uyumaya çalışın.

 

 

 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

208
6 paylaşım, 6 points