Hamile Kalmadan Önce Yapmanız Gereken 10 Şey


1
1 shares, 1 points

İşte hamilelik döneminizi keyifli ve sağlıklı geçirmek için hamile kalmadan önce yapmanız gerekenler.

Hamile Kalmadan Önce Yapmanız Gereken 10 Şey


İşte hamilelik döneminizi keyifli ve sağlıklı geçirmek için hamile kalmadan önce yapmanız gerekenler.

Şüphe yok ki hamile kalmak, bir bebek sahibi olmak kadınların en büyük hayallerinden birisi. Doğumuna kadar bebeğinizi bedeninizde hissetmek, onunla konuşmak, onunla bağ kurmak ve onu sevmek dünyanın en güzel hissi. Peki o dünyanın en güzel canlısına sahip olmak için siz ne kadar hazırsınız? Bedeniniz ne kadar hazır? Onun sağlıklı olabilmesi için hangi alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz?

Sigarayı Bırakmak

Olmazsa olmaz. Her nefes, her duman, bedeninizdeki o masum yavruya nikotin ve diğer zehirli maddeleri bulaştıracaktır. Ayrıca hamile kalmadan önce bebeğinizin oluşacağı Fetus DNA'sına ciddi zararlar verecektir. Hamilelik döneminde sigarayı kullanmaya devam ettiğiniz süre içinde sigara dumanı ve zehirli maddeler, bebeğinizin beslenmesi ve gelişimini sorunsuz şekilde tamamlayabilmesi için oluşan damarlardaki kan akışının bozulmasına ve bundan dolayı da ağır bir doğum yaşamanıza hatta en kötüsü düşük ihtimaline kadar yol açabilmektedir.

Alkol Kullanmayın

Uzmanlara göre hamile kalmak isteyen kadınların alkol tüketimine devam etmesi, anne adaylarında düşük yapma olasılığını arttıyor. Alkol kullanmak ağır geçecek doğuma ve bebeklerde gelişim geriliğine yol açabiliyor. Aşırı miktarda alkol tüketimi yine bebeğin gelişimine negatif yönde etkili olduğu gibi, bebeklerde zeka geriliği, iskelet sisteminde eğrilikler ve bozulmalar, kalp problemleri, karaciğer ve üreme sistemlerinde bozulmalara da sebep olabiliyor.

Beslenmenize Dikkat Edin

Hamile kalmadan önce temel besin gruplarının tamamından her gün tüketin ve öğünleri atlamayın. Lifli ve kurutulmuş gıdalar tüketin. Karbonhidrat tüketmek bedene enerji verse de fazlası yağlanmaya sebep olacağı için aşırılıktan kaçının. Kalsiyum, demir ve follik asit gibi önemli vitaminleri ve mineralleri içeren besinleri yine aşırıya kaçmadan vücudunuzun ihtiyacı olduğu kadar tüketmeyi unutmayın.

Demir Eksikliğiniz Varsa Tedavi Olun

Kadınlar arasında en büyük problemlerden biri demir eksikliğidir. Hamilelikten önce halsizlik, yorgunluk, çarpıntı ve uyku problemleri yaşıyorsanız, önlem alınmadığı takdirde hamilelik döneminde bu problemlerle daha sık karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca demir eksikliği anemiye yol açtığından doğum sonrası kansızlık riskinde artış gözlemleniyor. Bu sebeple hamilelik öncesinde demir eksikliği rahatsızlığınız varsa tedavinize önem vermelisiniz.

Folik Asit Takviyesi Alın

Hamilelikten önceki 3 aylık dönemden itibaren günde 400 mikrogram alınan folik asit takviyesi bebeğinizde nöral tüp bozukluklarının oluşmasına engel olacaktır. Bu sebeple narenciye, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, badem ve baklagil gibi besinler tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Hemen Bir Tartı Alın

Hamilelik dönemi boyunca kilonuzu kontrol etmeniz sağlığınız açısından önemli. Fazla kilolar hamileliğe bağlı olarak yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi problemlere yol açabiliyor. Ayrıcakarın ağrısı, bel ağrısı, yorgunluk, nefes alamama,çarpıntı gibi problemlerin ortaya çıkma riskini de belirli ölçüde arttırıyor.

İlaç Almadan Önce Doktorunuza Danışın

Hamilelik öncesinde ve hamilelik döneminde kullanacağınız tüm ilaçları mutlaka doktorunuzla paylaşın. Daha önce yan etkisi olmayan ilaçlar hamilelikte ciddi problemler yaşamanıza sebep olabilir.

Jinekolojik Kontrolden Geçin

Üreme organlarının durumu ve hastalıklarıhamilelik döneminizi ve sonrasını ciddi yönde etkilediği için alanında uzman bir doktora muayenelerinizi yaptırın ve buna gereken önemi gösterin. 

Diş Tedavinizi Yaptırın

Hamilelik döneminde etkili olan "Progesteron" hormonu diş etlerinde çekilmeye ve kalınlaşmaya yol açıyor. Ancak şu bir gerçektir ki Progesteron hormonu olmadan hamileliğin devam etmesi mümkün değildir. Bu yüzden eğer diş problemleriyaşıyorsanız bunu önlemek için hamile kalmadan önce doktorunuza başvurun.

Düzenli Sağlık Kontrolü Yaptırın

Hamilelik döneminizi "Yüksek Riskli Gebelik"durumuna taşıyan en önemli sebeplerden biride sistemik hastalıklardır.

Sistemik bir sağlık sorununuz yoksa doğuma kadar rahat bir dönem yaşamanız yüksek ihtimal, ancak var olan ama saptanamayan yani gizli bir sorununuz varsa bu durum hamileliğinizi ve bebeğinizi ciddi tehditler altına sokabilir. Bu nedenle siz siz olun hamile kalmadan önce ailenizin ve kendinizin sağlık geçmişini sorgulayın, tam muayene olun (kan tahlilleri, idrar tahlilleri vb.).


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

903
1 paylaşım, 1 points