Hamilelik Belirtileri Nelerdir?


7
7 shares, 7 points

Hamilelik anne adayı için ne kadar mucizevi bir süreç olsa da anne adayında yaşanan bazı değişimler ve hamileliğin neden olduğu belirtiler anne adayının sıkıntılı anlar yaşamasına sebep olabilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?


Hamilelik anne adayı için ne kadar mucizevi bir süreç olsa da anne adayında yaşanan bazı değişimler ve hamileliğin neden olduğu belirtiler anne adayının sıkıntılı anlar yaşamasına sebep olabilir. Bazı hamileler hamile olduğunun hemen farkına varabilir. Çünkü hamilelik belirtileri genellikle tüm gebelerde aynı şekilde ortaya çıkabilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğe ait ilk bulgular henüz adet gecikmesi yaşanmadan ortaya çıkabilir. Bu bulgular hamileliğin erken belirtileri olarak tanımlanır. Hamileliğin erken belirtileri, mide bulantısı, yorgunluk hissi, vajinan akıntıda artış, göğüs uçlarında renk koyuluğu olarak sıralanabilir. Adet gecikmesi her zaman gebeliğin habercisi olmayabilir. Ancak adet gecikmesi ile beraber bu tür belirtiler yaşanmaya başlanmışsa gebelik söz konusu olabilir.

Hamilelik başlangıcında hissedilebilen diğer belirtiler ise baş dönmesi ve hormonal değişimlere bağlı gelişen sık idrara çıkma, tiksinme, aşerme, vücut ısısında artış ve gebelik varsa bile lekelenme şeklinde hafif kanamalar olarak sıralanabilir.

Yorgunluk: Hamilelik döneminde birçok kadın kendini normal dönemlere göre daha yorgun ve halsiz hissedebilir. Gebelik döneminde yorgunluk anne adayında salgısı artan progesteron hormonunun yükselmesinden kaynaklanmaktadır.

Bulantı: Mide bulantısı genellikle 6-12. Gebelik haftalarında özellikle sabahları ortaya çıkan bir belirtidir. Mide bulantısı bazı zamanlarda günün her anında hissedilebilir. Gebeliğin 3. Ayı tamamlandıktan sonra gebelik hormonu tekrar düşmeye başlar ve mide bulantısı sorunu hafifler.

Baş Dönmesi: Mide bulantısı ve yorgunluğa eşlik eden baş dönmesi de hamileliğin yaygın görülen belirtileri arasındadır. Kan basıncının aniden düşmesi baş dönmesine yol açabilir. Uyku problemi olan gebelerde baş dönmesi problemine daha sık rastlanır. Kan dolaşımını uyarmak adına spor ve hafif egzersizler yapılabilir.

Aşerme: Gebe kadın bazı gıda ve içeceklere karşı aşerebilir. Bazen daha önce hiç hoşlanmadığı ve yemediği gıdaları bile canı çekebilir.

Akıntı: Gebelik döneminde anne adayında değişen hormon seviyeleri vajinal akıntının artmasın ayol açabilir. Oluşan akıntı, beyaz renkli, kokusuz ve ağrısız olur.

Hormonal Değişimlere Bağlı Olarak Ortaya Çıkan Hamilelik Belirtileri

Cilt: Hormonlara bağlı olarak aknelerde artış yaşanabilir. Akne sorunu olmayan kadınlar da akne problemi oluşabilir.

Kalp Ve Dolaşım Sistemi: Kan hacminin artması, kalp çarpıntısı ve gebeliğin ilk 6 ayında kan basıncında düşmeye yol açabilir. Azalan kan basıncı ve kan basıncına bağlı olarak da varis ortaya çıkabilir.

Boşaltım Sistemi: Böbreklerde dolaşımın ve idrarda şeker miktarının artması idrar yollarında enfeksiyon riskini arttırabilir.

Sindirim Sistemi: Gebelik hormonları nedeniyle midede yanma, ekşime ve kabızlık gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Tüm açıklanan bu belirtiler gebelik için kesin bulgular değildir. Gebeliğin kesin tespit edilmesi için kanda gebelik testinin yapılması gerekir. Eczanelerden temin edilebilecek gebelik testleri ile de gebelik teşhis edilebilir.

Hamileliğin 4. Ayından Sonra Gözlemlenebilecek Belirtiler Nelerdir?

Bebeğin kalp atışlarının duyulması

Anne karnındaki miniğin hareketlerinin anne tarafından ve dışarıdan gözlemlenebilmesi

Bebeğin bazı kısımlarının el ile muayene de hissedilebilmesidir.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

804
7 paylaşım, 7 points