Hamilelikte varis görülmesinin anne ve bebeğe etkileri


1
1 shares, 1 points

Çok sık görülmemekle birlikte bazı anne adaylarında hamilelik esnasında varis görülebilir. Varis bacaklarda cildin hemen altındaki toplardamarların genişlemesi sonucunda oluşur ve derinin dışından görüldüğü için hem estetik

Hamilelikte varis görülmesinin anne ve bebeğe etkileri


Çok sık görülmemekle birlikte bazı anne adaylarında hamilelik esnasında varis görülebilir. Varis bacaklarda cildin hemen altındaki toplardamarların genişlemesi sonucunda oluşur ve derinin dışından görüldüğü için hem estetik açıdan hem de neden olduğu ağrıdan dolayı kadınlarda üzüntüye yol açar. Hamilelikte varis görülmesinin anne ve bebeğe etkileri hakkında açıklama yapan doktorlar öncelikle varis oluşumunu engellemek için bir takım uyarılarda bulunuyor.
Hamile bayanların hamilelikte aldığı fazla kilolar bacaklara yük bindirdiği için bacaklarda varis oluşabilir bunun yanı sıra hareketsizlik ve ayakta fazla durmakta varise neden olur. Bol yürüyüş yapmak bacaklardaki kan dolaşımını hızlandırdığı için varis oluşumunu engeller. Hamilelikte varis görülmesinin bir başka nedeni ise çok fazla sıvı alımı bebeğin büyümesiyle birlikte toplardamarların geçtiği leğen kemiğine yapılan baskıdan oluşur.

Hamilelikte varis görülmesinin anne ve bebeğe etkileri hakkında anne adaylarını bilgilendiren uzmanlar hamile bayanların varis nedeniyle acı ve görüntüsü nedeni ile psikolojik rahatsızlık hissettiğini açıklarken bebek üzerinde hiçbir etkisinin bulunmadığının altını çiziyorlar. Gebelik sırasında varis tedavisi uygulanabileceğini belirten uzmanlar erken tedavi ile daha iyi sonuç alınacağının da altını çiziyor.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

509
1 paylaşım, 1 points