Kabızlığa İyi Gelen Besinler


1
1 shares, 1 points

Kabızlık korkulu rüyanız ise bu besinleri tüketerek kabızlıktan kurtulabilirsiniz.

Kabızlığa İyi Gelen Besinler


Kabızlık korkulu rüyanız ise bu besinleri tüketerek kabızlıktan kurtulabilirsiniz.
Kabızlık genellikle yetersiz veya yanlış beslenme sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.. Yeri kadar su tüketmemek ve lif içeren gıdaları tüketmemek kabızlığa neden olur..


Su : Öncelikle su vücuda gereken minareleri sağlamanın yanı sıra bağırsakların çalışmasını sağlar, dışkıyı yumuşatan sıvıyı sağlar, sıvı içecek değil direk su tüketimini artırmalıyız..

Kayısı : İçerdiği yüksek liflerden dolayı kuru kayısı süt ile kaynatılıp tüketilirse kabızlığa iyi gelir.

İncir : Kuru incir ve bunun gibi yüksek oranda life sahip meyveler, bağırsaktaki zehirli maddeleri atılmasında yardımcıdır.. Şeker hastalarının şeker içerdiğinden dolayı tüketirken dikkatli olmalıdırlar.

Zeytinyağı : Zeytinyağı tükettiğimizde hazmı kolay olacağından kabızlığa iyi gelir ve besinlerin bağırsaklar tarafından hızlı ve iyi bir şekilde emilmesine yardımcı olur…

Pırasa : Zeytinyağlı pırasa yemeği, bağırsak dengesini düzene sokar ve kabızlığa iyi gelir.. Pırasa yemeğinin içine genelde pirinç atarız ama bu yemeğin içine pirinç konulmaması önerilir..

Üzüm : Üzüm, kabukları ve çekirdekleriyle birlikte tüketildiğinde veya hoşaf olarak içildiğinde kabızlığa iyi gelmesiyle bilinir. Bağırsakları rahatlatır. Ancak yüksek şeker içerdiğinden diyabetlilerin dikkatli olması gerekmektedir.

Meyve ve Meyve Suları : Kuru erik, kuru üzüm olmak üzere kurutulmuş tüm meyveler, besin lifi içerdiklerinden dolayı kabızlığı engellemeye yardımcı olurlar.. Taze sıkılmış meyve suları da iyi gelecektir ama asitli olduklarından dikkatli tüketilmelidir..

Fasulye ve Baklagiller : Lifli yiyecekler bakımından zengin baklagillerde kabızlığa iyi gelir yalnız fazla tüketilmesi durumunda gaz ve şişkinlik yapacağından günlük beslenme öğünlerinize az miktarlarda fasulye, barbunya ve nohut ekleyebilirsiniz..

Lifli Sebzeler : Koyu yeşil yapraklı sebzelerden hazırlanan salatalar sindirim sistemini çalıştıracaktır..

Tahıllar : Kepekli tahıllar sindirim sistemine yardımcı olarak kabızlığa iyi gelir..

Kronik olarak devam eden bir kabızlığınız varsa eğer bir hekime mutlaka başvurmalısınız.

Sindirime yardımcı olarak kullanabileceğiniz besinlerden bir kaçı da aşağıda sıralanmıştır..
• Erik
• Armut
• Elma da kabızlığa iyi gelen meyvelerdendir..

 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

654
1 paylaşım, 1 points