Kurban Bayramında Kafaları Kurcalayan Soru ve Cevaplar!


841
95 shares, 603 points

Kurban bayramı yaklaşırken , kurban eti ile ilgili birçok soru da kafaları kucalamaya başlıyor. Et ve şekerli besinlerin bolca tüketildiği Kurban Bayramı’nı sağlıklı bir şekilde geçirmek için dikkat edilmesi gereken noktalar ve en çok kafa

 

Kurban Bayramında Kafaları Kurcalayan Soru ve Cevaplar!

 

Kurban Bayramında Kafaları Kurcalayan Soru ve Cevaplar!
Kurban bayramı yaklaşırken , kurban eti ile ilgili birçok soru da kafaları kucalamaya başlıyor. Et ve şekerli besinlerin bolca tüketildiği Kurban Bayramı’nı sağlıklı bir şekilde geçirmek için dikkat edilmesi gereken noktalar ve en çok kafa karıştıran sorular ve cevapları
1. Kurban Eti Ne Zaman Tüketilmeli?
Uzmanlar, kurban etinin hemen tüketilmemesi konusunda hem fikir. Ölüm katılığı denilen durumun beklenmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu şekilde etin daha yumuşak bir kıvam alacağını ve daha lezzetli olacağını da belirtiyor. Bu nedenle kurban etinin tüketilmesi için 24 saat beklenmesi gerekiyor. Eğer hemen tüketme konusunda ısrarlıysanız etinizin yumuşak olması için bir tüyo: pişirken etlerin suyunu iyice çektirin. Eğer suyunu çektikten sonra hala sert ise bir miktar daha su ekleyin ve yumuşayana kadar pişirin.

2.Derin Dondurucuda Etin Ömrü Ne Kadar?
 Etin lezzetini kaybetmemesi için iyice sararak buz görmeyecek şekilde saklanması gerekiyor. Ayrıca uzmanlar derin dondurucuda etlerin en fazla 3 ay bekletilmesi gerektiğini söylüyor. Etlerinizi buzluktan çıkarınca daha çabuk çözdürmek için yağlı kağıda sararak saklayabilirsiniz.

3.Sağlıklı Et Tüketimi Nasıl Olmalıdır?
 Etlerin uzun süre ısı ile teması kanserojen madde üretimini arttıracağı için haşlama, fırın ya da ızgara gibi pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Ayrıca et ile birlikte mutlaka sebze veya salata tüketerek etin içerisinde bulunan protein ve demirden daha fazla fayda sağlayabilirsiniz.

 

 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

42
83 paylaşım, 64 points