Kurban Etini Saklamak ve Sağlıklı Tüketmek İçin 11 Tüyo


7
7 shares, 7 points

Kurban Bayramı geldi çattı. Hiç kuşkusuz yemeye doyduğumuz bir bayram olacak! Kurban etleri, tatlılar, ikramlıklar... Kurban etimizi bayram sonrasında da tüketebilmek için hepimiz çeşitli saklama yöntemleri kullanıyoruz.

Kurban Etini Saklamak ve Sağlıklı Tüketmek İçin 11 Tüyo


Kurban Etini Saklamak ve Sağlıklı Tüketmek İçin 11 Tüyo
Kurban Bayramı geldi çattı. Hiç kuşkusuz yemeye doyduğumuz bir bayram olacak! Kurban etleri, tatlılar, ikramlıklar... Kurban etimizi bayram sonrasında da tüketebilmek için hepimiz çeşitli saklama yöntemleri kullanıyoruz. Peki bunların hepsi doğru mu? Kurban etini en sağlıklı ve en uzun ömürlü olacak şekilde nasıl saklarız? Sizin için en sağlıklı yöntemleri derledik. 
1. Her bir bölümü ayrı ayrı saklayın
Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Cebeli'nin belirttiği üzere, etlerin uzun ömürlü olması için but, sırt, kaburga ve kemikleri ayırıp ince ince doğrayarak saklamamız gerekiyor.
2. Etlere buz değmemeli
Ayrı ayrı poşetlediğimiz ya da kaplara ayırdığımız etlerimize kesinlikle buz ya da su değmemesi gerekiyor. Buzluğunuzun ya da derin dondurucunuzun buz dokunmayacak yerine koyduğunuzdan emin olun!
3. Et, tüketilmeden önce 1-2 gün dinlendirilmeli
Kurban etinizi kestikten sonra hemen tüketmeyin. Kesimden hemen sonra tüketilen etler hem daha sert oluyor, hem de hazmı daha zor olur. Kurbanınızı kestikten ya da kestirdikten sonra, tüketmek için 1-2 gün buzdolabında dinlendirin.
4. Hemen tüketilecekse kuşbaşı doğrayabilirsiniz
Kurban etinizi kesildiği gün tüketecekseniz, lop ya da but kısımlarını kuşbaşı doğradıktan sonra iyice kaynatıp suyunu çekmesini sağlayabilirsiniz. Eğer suyunu çektikten sonra hala sertse ve kanını atmamışsa biraz su ilave edip tekrar o suyu da çektirmelisiniz. Böylece yumuşacık bir ete sahip olabilirsiniz.
5. Yüksek ısıda, uzun süre pişirmeyin
Çok yüksek ısıda uzun sürede pişirilen etler kanserojen madde oluşumuna sebep oluyor. Sebzelerle birlikte pişirerek besin zenginliği de yaratabilirsiniz.
6. Izgara yaparken dikkat! 
Etinizi ızgarada pişirecekseniz, ateşle etin arasındaki uzaklık eti yakmayacak şekilde olmalıdır. Ayrıca kömürleşme olmamasına da dikkat etmeliyiz.
7. Donmuş etleri kalorifer üzerinde çözdürmeyin
Donmuş etlerinizi buzdolabında çözdürün. Kalorifer, soba ya da oda sıcaklığından çözdürülen etler sağlık açısından tehlike yaratabiliyor. Ayrıca çözdürülen eti tekrar dondurmayın.
8. Et ve sebzeler için ayrı kesme tahtaları kullanın
Çiğ etinizi ve sebzelerinizi aynı kesme tahtası üzerinde kesmeyin. Çiğ ete ellemeden önce ve sonra elinizi bol sabunlu su ile yıkayın.
9. Derin dondurucuda en fazla 3 ay saklayın
Etlerinizi buzdolabında 3 gün, buzlukta (-4 derece) 7 gün, derin dondurucuda (-32 derece) 3 ay saklayabilirsiniz.
10. Sebzeyi ihmal etmeyin
Kurban Bayramı'nda et tüketimi sebebiyle sebze tüketimi azalır. Oysa, etin içindeki protein ve demirden en fazla şekilde faydalanmak için C vitamini açısından zengin sebzeler tüketilmelidir. Tabağınızın yarısını et, yarısını haşlanmış sebze ya da salata ile doldurabilirsiniz.
11. Etinizi uzun süre saklamak mı istiyorsunuz?
Kurban etinizi pastırma veya sucuk şeklinde uzun süre saklayabilirsiniz.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

509
7 paylaşım, 7 points