Kuşburnu adeta bir ecza deposu


4
4 shares, 4 points

C vitamini yönünden en zengin meyvedir ve yüksek oranda mineral ihtiva eden çok besleyici bir besindir

Kuşburnu adeta bir ecza deposu


C vitamini yönünden en zengin meyvedir ve yüksek oranda mineral ihtiva eden çok besleyici bir besindir.

Kuşburnu vücudun bağışıklık ve direncini arttırdığı çok bilinen bir gerçektir. Faydaları arasında göz sorunlarını gidermeye yardımcı olması, cinsel isteği arttırması, kanı temizlemesi, bağırsakları yumuşatması, sindirimi kolaylaştırması,idrar söktürücü olarak kabızlıkta yardımcı olması sayılabilir.

Ayrıca ishali keser, bağırsak kurtlarını düşürür ve kansere karşı koruyucudur. Kullananlar romatizma şikâyetlerini ve ağrılarını azalttığını bildirmiştir. Şeker hastalarının iyi bir dostudur, çünkü kandaki insülin miktarını ayarlamaya yardımcı olur.

Cilt ve yara iltihaplanmalarında oldukça faydalıdır; taze kuşburnu bitkisi ciltteki iltihaplanmalara sürüldüğünde kısa sürede iyileşme görülmektedir.

Romatizma ve eklem rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir; kuşburnu bitkisinin eklem kireçlenmelerinin tedavisi ve romatizma ağrılarının giderilmesindeki faydaları klinik araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde etkilidir; içerdiği C vitamini ile gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı tedavisinde etkili bir tedavi yöntemidir, hastalıktan önce tüketildiğinde ise bu hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasını sağlar.

Kanser ve kalp rahatsızlıklarına karşı vücudun bağışıklık kazanmasını sağlar; sık sık kuşburnu bitkisi tüketen bir kişinin kanser olma ihtimali diğer insanlara göre daha azdır.

Akciğerleri temizler, akciğerde leke oluşumunu engeller ve bronşları açar; özellikle bronşit hastaları için inanılmaz bir tedavi yöntemidir.

İdrar yolları enfeksiyonlarını iyileştirir; idrar esnasında oluşan ağrı ve yanmaların tedavisinde etkilidir.

Kuşburnu nasıl kullanılır

Kuşburnu bitkisi genellikle kurutulup çay olarak tüketilir ama kuşburnu çekirdeği yağı, kuşburnu reçeli, kuşburnu hoşafı, kuşburnu ezmesi de dünya genelinde sıkça tüketilir. Faydalarının yüksek düzeyde olabilmesi için taze bitki halindeyken tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Kuşburnu çayının birçok faydası vardır ve kuşburnunun kullanım şekilleri içerisinde oldukça büyük pay sahibidir. Basur(hemoroid) hastalarının kullanmaları önderilen kuşburnu çayını sağlığınız için içmeniz önerilir. Kuşburnu

Yarım litre(yaklaşık 500 gram) kaynamış su içerisinde kurumuş ve ezilmiş 2 yemek kaşığı kuşburnu ekleyin ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra içerisine acı olma ihtimali ve farklı lezzet aramak isteyenler için bal ilave ederek afiyetle için.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

211
4 paylaşım, 4 points