Limonun 9 Faydası


9
9 shares, 9 points

Su lekesi olan banyo eşyalarını limon ile temizleyebilirsiniz.

Limonun 9 Faydası


Su lekesi olan banyo eşyalarını limon ile temizleyebilirsiniz.

3 limon, 1 kaşık vanilya ve suyu tencerede su kalmayana kadar kaynatın. Evdeki havayı temizleyecektir.

3-4 limonun kabuğunu 4-5 bardak suyla kaynatın. Soğuyunca saç diplerine masaj yapın. 10 dakika bırakıp durulayın. Haftada 1 uygulayın. Kepek sorununa inanılmaz etkili bir yöntemdir.

Elinize sinen yemek kokularını elinize limon sürerek yok edebilirsiniz.

Limondaki asit koltukaltında kokuya neden olan bakterileri öldürür. Ter kokusunu önlemek için limon sürebilirsiniz.

Limon suyunu saçınıza sürüp 20 dakika güneşte oturursanız saçlarınızın rengi açılır.

Kıyafetlerdeki ter lekelerine limon suyu sürüp yarım saat bekletin ve yıkayın. Ter lekeleri yok olacaktır.

C vitamini içeren limon cilde de iyi gelir. Limonu cildinize veya ellerinize sürerek daha parlak ve beyaz bir cilt elde edebilirsiniz. 

Dilimlediğiniz elmaları veya patatesleri limon suyu damlatılmış su içerisinde bekletirseniz kararmalarını önleyebilirsiniz.
 

Kalp ve Damar Sağlığı: C vitamini, dokulara esneklik veren kolajenin üretimini arttırarak damar sertleşmesini önleyebilir. Antioksidan etkisiyle damarlarda birikintiye, tıkanıklığa ve zayıflığa yol açan serbest radikalleri nötralize ederek kalp krizi ve felç riskini azaltır. Sağlıklı beslenme programına eklenen limon, düzenli egzersizle birlikte kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar.

Yaraların İyileşmesi: Ciltte oluşan yaraların geç iyileşmesi C vitamini eksikliğinin karakteristik belirtileri arasındadır. Limon; yanık, kesik ve çeşitli cilt hastalıklarına bağlı cilt yaralarının iyileşme süresini kısaltmak için uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Cilt Bakımı: Evde hazırlanan doğal cilt bakım maskelerinde sıkça kullanılan limonun cilde faydaları arasında güneş ve sivilce nedeniyle oluşan cilt lekelerinin görünümünü hafifletmesi, fazla yağı alması, asitli yapısıyla ölü cilt hücrelerini temizlemesi ve cilde doğal parlaklık vermesi ilk sıralarda sayılabilir. Ayrıca düzenli olarak limon suyu içmek cildin esnekliğini korumasını sağlar ve kırışıklıklar gibi yaşlanmanın ciltte görülen belirtilerini geciktirir. Limonu cilt üzerinde harici olarak kullanacaksanız, limonun cildin güneş ışınlarına olan hassasiyetini arttırdığını unutmayın ve limon suyu sürdükten sonra güneşe çıkmayın.

Sindirim: Limon, mide asidi üretimini arttırarak sindirimi zor gıdaların (yağlı gıdalar, kırmızı et vb.) sindirimine yardımcı olur. Limon suyu aynı zamanda karaciğerin safra üretimini arttırarak yağların sindirilmesini kolaylaştırır. Bu özelliği ile diyet listelerinde sıkça adı geçer. Hatta “limon diyeti” olarak limon suyunun ön planda olduğu özel diyet programları da bulunmaktadır.

Böbrek Taşı: “Journal of Urology – Üroloji Dergisi”nde yayınlanan bir çalışmaya göre, düzenli olarak limon suyu içmek veya limon yemek böbrek taşı oluşumunu önleyebilir. California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada “sitrat” içeren limonun böbreklerde kalsiyum birikmesini baskıladığı ve mevcut birikimlerin büyümesini engellediği sonucu elde edilmiş.

Ağız ve Diş Sağlığı: Limonda bulunan asit, diş üzerinde biriken, diş renginin değişmesine ve dişlerin çürümesine neden olan bakterileri temizler. Dişlerin beyazlamasına yardımcı olurken, dişeti enfeksiyonlarına ve dil yaralarına karşı da koruma sağlar. Ancak limondaki asit dişler üzerinde fazla kullanıldığında diş minesine zarar verebileceğinden dikkatli kullanılmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır.

Kemik Sağlığı: Limon, kemik sağlığının korunması ve güçlü kemikler için en az kalsiyum kadar gerekli olan fosfor mineralini de içerir. Fosfor aynı zamanda böbreklerin fonksiyonuna da katkıda bulunur ve egzersiz sonrası yaşanan kas ağrılarını hafifletmeye yarar.

Saç Bakımı: Limon suyu geleneksel olarak yaz aylarında saç rengini açmak için kullanılır ancak saç ve saç derisine başka faydaları da vardır. Saç derisinde kullanıldığında anti bakteriyel etkisiyle saç köklerini olumsuz etkileyen çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği ve kepek oluşumunu azalttığı bilinmektedir. 1/3 oranında suyla karıştırıp şampuandan sonra durulama suyu olarak kullanılırsa saç telleri üzerinde biriken krem, şampuan, jöle, köpük, sprey gibi saç ürünlerinin kalıntılarını temizleyerek saça parlaklık verir. Limon suyunu saçta kullanırken dikkat edilmesi gereken 2 nokta vardır: birincisi saç ve saç derisini kurutan etkisi nedeniyle sık kullanılmamalıdır, ikincisi ise eğer saç renginizin açılmasını istemiyorsanız saçınızı limonlu suyla duruladıktan sonra güneşe çıkmamanız gerekir.

Limonun Besin Değerleri

1 adet kabuğu soyulmuş limon:

  • 17 kalori içerir.
  • Günlük C vitamini ihtiyacının %51’ini (30.7 mg),
  • B6 vitamini ihtiyacının %2’sini,
  • Folat ihtiyacının %1’ini,
  • Kalsiyum ihtiyacının %2’sini (15.1 mg),
  • Demir ihtiyacının %2’sini (0.3 mg),
  • Magnezyum ihtiyacının %1’ini (4.6 mg),
  • Fosfor ihtiyacının %1’ini (9.3 mg),
  • Potasyum ihtiyacının %2’sini (80 mg) karşılar.

Limonun Bazı Kullanım Alanları Ağız kokusu ve boğaz ağrısını geçirmek için limonlu suyla gargara yapabilirsiniz. Mutfak malzemelerini limonlu suyla ıslattığınız bezle temizleyebilirsiniz. Limon suyuyla bir miktar tuzu karıştırarak porselen eşyaları temizleyebilirsiniz. Yazlık evlerde pencerelerin dış çevresine sürülen limon sinekleri kaçırır. Limon ve tuz karışımı mermer tezgahlardaki lekeleri temizlemeye yardımcı olur. Limon kabuğu metal banyo muslukları ve duş başlığını temizlemek, parlatmak için kullanılabilir. Yemek yaparken veya yerken elinize sinen balık, soğan, sarımsak kokusunu limonlu suyla çıkarabilirsiniz. Ekmek tahtası gibi ahşap mutfak eşyalarında zamanla oluşan koku için limon suyu kullanabilirsiniz. Saçları limonlu suyla durulamak parlaklık verir. (Güneşe çıkarsanız, limon saçın rengini açar.) Bakır eşyalarınızı tuzlu limonla temizleyebilirsiniz. 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

618
9 paylaşım, 9 points