Maden Suyu ve Sodanın 5 Farkı


0
0 shares, 0 points

Halk arasında soda ve maden suyu aynı anlamlara geliyormuş gibi kullanılır.

Maden Suyu ve Sodanın 5 Farkı


Halk arasında soda ve maden suyu aynı anlamlara geliyormuş gibi kullanılır. Ancak aslında soda ve maden suyu birbirinden farklı şeyler. Maden suyu, doğal ve mineral açısından zengin bir yeraltı suyu.

Maden suyu ve soda halk arasında eş anlama gelen kelimeler olarak kullanılmakta olup, ikisinin aynı şey olmadığı da çok az sayıda kişi tarafından bilinmektedir. Kaynağından üretimine, içeriğinden kullanım şekillerine kadar iki içecek birbirinden ayrılır.

Maden suyu ya da mineralli su ise litresinde 1 gramın üzerinde çözünmüş mineral ve 250 miligramın üzerinde doğal karbondioksit gazı bulunduran su anlamına gelmekte.

Maden suyu kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, bikarbonat, sülfat gibi çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içerirler. Soda sadece sodyum ve bikarbonat içerir.

Maden suyu mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan yeryüzüne çıkan ya da çıkarılan tamamen doğal içecektir. Soda yapay ve teknoloji ürünü bir içecektir.

Maden suyu, yeraltı sularından elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 mg/l’den daha az olmayan sulara verilen addır. Soda ise içilebilir suya karbondioksit eklenmesiyle elde edilir.

Piyasada ambalajlanarak satılan gazlı içecekler soda içerir. Örneğin Şekerli veya aromalı sodalı içeceğe gazoz denir. Maden suyu, doğal olarak veya sonradan eklenen çeşitli mineral ve gazları içeren içme suyudur.

Maden suyu mineral ihtiyacını karşılayan, kalsiyum takviyesi olarak tüketilebilen, sindirim ve boşaltım sistemi fonksiyonlarını destekleyen,yüz temizliğinde kullanılabilen, cildin sağlıklı ve canlı görünümüne yardımcı olan faydalı bir içecektir. Oysa sodanın hazmı kolaylaştırma dışında bir faydası yoktur. 

Maden suyu, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yer altındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen “doğaldır”. Yeryüzüne çıkarken geçtikleri katmanlardan mineralleri de alarak yol alırlar.

 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

268
0 paylaşım, 0 points