Meyve Suyunun Faydaları Nelerdir


6
6 shares, 6 points

Güçlü bir bağışıklık sistemi için vitamin, antioksidan ve minerallere ihtiyacınız bulunmaktadır

Meyve Suyunun Faydaları Nelerdir


Meyve Suyunun faydalarını az çok tahmin ediyorsunuzdur. Güçlü bir bağışıklık sistemi için vitamin, antioksidan ve minerallere ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu ihtiyacınızı meyve sularından giderebilirsiniz. Ancak hazır meyve sularının içerilerinde bulunan koruyu maddeler, tatlandırıcılar ve aromalar nedeni ile zararları da oluşmaktadır. Hazır meyve suyu yerine meyve suyu sıkacağı ile mevsimlik meyvelerin suyunu taze bir şekilde kendiniz içiniz. Yapmanız gereken bulunduğunuz mevsimin meyvesini almak ve suyunu içmek ancak meyvelere sıkılan ilaçlar nedeni ile bol suyla yıkamalı mümkünse suda bekletmelisiniz.

Meyve suyu bireyleri hastalıklardan korur. bağışıklık sisteminizi güçlendirir. güçlü bir bağışıklık sistemi için vitamin, antioksidan ve mineral açısından zengin meyve sularını tüketilmesiniz.

Portakal Suyu: Günde bir bardak portakal suyu ile C vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Potasyum, folat, B1, B2, B6 vitaminleri ve yararlı bir çok minerali içeren portakal suları, kanser hücrelerini önler ve kılcal damarları güçlendirir.

Kayısı Suyu: Günde bir bardak kayısı suyu A vitamini ihtiyacını 1/3’ünü karşılayabilmektedir. Kayısıda bulunan diyet posası kabızlık, irritabl kolon sendromu, apandisit, hemoroid, diş hastalıkları, şişmanlık, şeker hastalığı, kalp hastalıkları ve kolon kanseri gibi hastalıkları önlemektedir. Ayrıca kaysı suyu bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Üzüm Suyu: Üzüm suyu A, B ve C vitaminlerinden zengin olmasının yanı sıra bol miktarda potasyum ve demir içeriyor. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücutta oluşan serbest radikallerle savaşarak, hücrelerdeki yıpranmışlığı azaltıyor ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.

Şeftali Suyu: Şeftali suyu A ve C vitaminin yanında güçlü bir antioksidan ve A vitamini aktivitesi gösteren beta karoten bakımından zengin bir içecektir. İçerdiği diyet lifleri ve antioksidan maddeler, kalp damar sağlığının korunmasında ve kanserden korunmada etkili.

Nar Suyu: Kolesterol ve şekeri dengeleyerek kalp sağlığını koruyan nar suyu kanser hücrelerinin gelişmesini de engelliyor. Ayrıca bağırsak parazitlerini de düşürmede etkilidir.

Vişne Suyu: Ateşli hastalıklara karşı güçlü bir silah olan vişnede A vitamini ve potasyum bulunur. Kandaki asitleşmeyi de temizleyen vişne suyu mide ve karaciğerin düzenli olarak çalışmasını da sağlar.

Elma Suyu: Elma bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olan B3 ve E vitamini ve potasyum içeriyor. Kan şekerini kontrol altında tutan elma suyu baş ağrısına da iyi geliyor.

Havuç Suyu:

İçerisindeki A vitamini gözlere çok faydalıdır, aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir ve doğal bir antioksidandır.Tedavi edici özellikleri çoktur, diğer sebzelerin suyu ile olan uyumu açısından büyük bir sağlık deposudur. Havuç vücudumuza girdiğinde direkt olarak A vitaminine dönüşür. Bu da bizim gözlerimize, bağışıklık sistemimize, kemiklerimize ve dişlerimize büyük ölçüde güç kazandırır. Kansere yol açacak olan birçok zararlı maddenin vücudumuzdan atılmasını kolaylaştırır ve yaşlanmayı geciktirir. Uzmanlar özellikle hamile kadınların havuç suyu içmesini tavsiye etmektedir. Şayet havuç suyunu tek başına içmek istemezseniz elma suyu ile karıştırabilirsiniz, çok lezzetlidir.

 

Domates Suyu

Domatesin faydalarını hepimiz biliyoruz peki ya domates suyu? Domates tam bir sağlık deposudur. Eklem ağrılarınızdan tutun mide ağrısı / yanması ve gribe kadar her türlü hastalığın doğal ilacıdır. Bol miktarda C ve E vitamini içermektedir. Kan basıncını düşürür, vücudun su tutmasını engeller ve bağırsakların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Nişastalı yiyeceklerden sonra domates suyu içmek hazmı kolaylaştırmaktadır, ayrıca cilde tazelik ve pembelik verir.

Greyfurt Suyu

Portakala benzeyen ve turunçgillerden olan greyfurt yararları bakımından ilaç gibidir.Kalori ve yağ yakmada ayrıca metabolizmayı hızlandırmada oldukça etkilidir. İngilizler sabah kahvaltılarında greyfurtu ortadan ikiye bölüp üzerine toz şeker serpip kaşıkla yerler. Dişeti kanamalarında da oldukça etkilidir. Nikotinin vücuttan atılmasını ve sigara içme isteğini azaltır. İlaçların etkilerini arttırma özelliği mevcuttur. Faydalarının yanı sıra bazı durumlarda zararı da olabilir. Bu nedenle dikkatli tüketilmesinde fayda vardır. Kesinlikle ilaçlarla birlikte tüketilmemesi gerektiğini belirtmeliyiz, zehirlenmelere yol açabilir. Tansiyon düşürücü özelliği vardır günde en fazla bardak greyfurt suyu gerekli vitaminleri almanızı sağlayacaktır.

Ananas Suyu

İçerisindeki B vitamini nedeniyle cildin ve saçların güzelleşmesine katkı sağlar. Son zamanlarda diyet yapan kişiler ananas yemenin ya da suyunu içmenin zayıflamalarında etkisi olduğunu belirtmektedirler. Mide ve bağırsakları temizleme özelliği vardır. Ananas alırken üzerindeki yaprakların yeşil ve taze olmasına dikkat edin. Ananasın kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılması tavsiye edilmemektedir. Suyunu sıkarak ya da meyvesini yiyerek bu meyveden yararlanabilirsiniz.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

711
6 paylaşım, 6 points