MPV Yüksekliği Tehlikeli Mi? MPV Yüksekliği Düşüklüğü Nedenleri


0
0 shares, 0 points

MPV yüksekliği şeker hastalıklarında ve kan zehirlenmelerinde sıkça görülürken, bilhassa kan zehirlenmelerinde kandaki trombosit miktarı azalmışsa kandaki trombositlerin felakete uğradığı değerlendirilebilmektedir.

MPV Yüksekliği Tehlikeli Mi? MPV Yüksekliği Düşüklüğü Nedenleri


MPV yüksekliği tehlikeli mi diye sorulacak olursa, bu meselenin yanıtı netlikle evet olarak belirtilebilir. MPV değerlerinin yalnızca yüksekliği...
Asıl isimi “Mean Platelet Volume” olan MPV kanın pıhtılaşmasını sağlayan personellerin takriben boyutları mananına gelirken, en doğru MPV değerlerinin trombosit başka bir deyişle PLT değerleriyle beraber değerlendirilmesi çok ehemmiyetlidir. Trombositler kemik iliğinde üretilirken, yeni üretilen trombositlerin daha büyük olduğu dikkat çekmektedir. MPV testi ile üretilen trombosit miktarı ve bu miktarın değişkenlikleri konusunda kontroller yapılmaktadır. MPV yüksekliği tehlikeli mi diye sorulacak olursa, bu meselenin yanıtı netlikle evet olarak belirtilebilir. MPV değerlerinin sadece yüksekliği değil, düşüklüğü de tehlikeli vaziyetlere sebep olabilirken MPV değerlerinin yüksek olması kanın pıhtılaşması daha kolaylaşabildiği için kalp ve damar meseleleri, damarda kan pıhtısı oluşması, felç, emboli ve tromboz gibi vaziyetlerin görülebilmesi daha da kolaylaşmaktadır.

MPV Yüksekliğinin Nedenleri
MPV yüksekliği şeker hastalıklarında ve kan zehirlenmelerinde sıkça görülürken, bilhassa kan zehirlenmelerinde kandaki trombosit miktarı azalmışsa kandaki trombositlerin felakete uğradığı değerlendirilebilmektedir. Bunun haricinde preeklampsi denilen gebelik zehirlenmesi, immun trombositeponi, bir takım kalıtsal hastalıklar, kan kanseri, tiroid hormunun yüksekliği, b12 yetmezliği ve kemik iliği problemlerinde MPV yüksekliği nedenleri olarak belirtilebilir.MPV Düşüklüğünün Nedenleri
MPV nedir düşüklüğü trombositlerin toplam hacim ve etkinliğinin azalması mananına gelirken, kanın çok daha yavaş pıhtılaşması olarak da nitelendirilebilir. Kanın yavaş pıhtılaşması olası bir kanamanın durdurulamaması mananına gelirken iç kanama vaziyetinin yaşanabilmesi de olası hale gelmektedir. MPV düşüklüğü nedenlerine bakılacak olursa irinli hastalıklar ve bazı kanserlerin MPV düşüklüğüne yol açması yanında trombosit değerlerini de oldukça arttırırken, kronik böbrek yetmezliği, kan kanseri, kemoterapi ilaçları, Wiskott Aldrich belirtisinin da MPV düşüklüğünün nedenleri arasında olduğu görülmektedir. İlaç kullanımlarında trombositlerin can vermesi mevzubahis olurken, MPV değerleri de olabildiğince düşük izlediği de söylenebilir. 
 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

641
0 paylaşım, 0 points