Müslüman Hanımın Dış Giysisi ile İlgili 7 Kural


6
6 shares, 6 points

Müslüman Hanımın Dış Giysisi ile İlgili 7 Kural

Müslüman Hanımın Dış Giysisi ile İlgili 7 Kural


1-El ve yüz hariç bütün bedeni örtmelidir.

2-Süslü ve çekici olmamalı, sade olmalıdır.

3-İnce ve şeffaf olmamalıdır. Altını göstermeyecek şekilde kalın olmalıdır.

4-Vücudun azalannı belli etmeyecek şekilde bol olmalıdır.

5-Dışarı çıkarken elbiseye koku sürülmemelidir. Bu konuda çok ağır günah ifade eden hadis-i şerifler vardır. (Tirmizi, Edeb 35; Ebu Davud, Tereccül, 6) 

6-Erkek elbisesine benzememelidir. Nitekim Resulullah’ın, kadın elbisesi giyen erkeğe ve erkek elbisesi giyen kadına lanet ettiği bildirilmiştir. (Ebu Davud, Libas 28)

Yine bir hadis-i şerifte, “Kadınlardan erkeklere benzeyen, erkeklerden de kadınlara benzeyen, bizden değildir” buyurulmuştur. (Ahmed, Müsned, II, 199-200)

7-Müminler kardeş olduğuna göre, bu kardeşliği zedeleyecek kibir, gurur ve tepeden bakma duygularıyla lüks kılık kıyafetlere girilmemeli, imkân bulamayan insanların kıskançlık damarlarını depreştirecek giysiler giyilmemelidir. Nitekim Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Kim dünyada kibir için elbise giyerse, Allah ona ahirette zillet elbisesi giydirir.” (Ebu Davud, Libas 4)

Bu ölçülere uyulduğu takdirde, örfe, âdete ve bölgelerin şartlarına göre dışarıda değişik renk ve biçimlerde elbiseler giyilebilir. Çarşaf olması ve renginin siyah olması şart değildir,eskiden beri daha çok o tarz örtülerin tercih edilmesi, tesettürü daha iyi sağladığına, süs ve çekicilikten uzak bir sadelikte olduğuna inanıldığı için olsa gerek. Yazar: Prof.Dr.Abdulaziz Hatip

 

 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

207
6 paylaşım, 6 points