Osman Kavala Kimdir?


1
1 shares, 1 points

osman kavala kimdir? osman kavala dün tutuklandı

Osman Kavala Kimdir?


Gaziantep dönüşü Atatürk Havalimanında gözaltına alındı.

Gezi'de parmağı var

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın Gezi Parkı eylemlerinin devam ettiği günlerde, 15 Haziran 2013'te İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda, adı spekülasyonlarla anılan George Soros tarafından kurulan ve Türkiye temsilciliğini Can Paker'in yaptığı Açık Toplum Enstitüsü Danışma Kurulu Üyesi olan Osman Kavala'nın, Gezi Parkı olaylarında organizatör ve finansörolduğu belirtilmişti.

"Seni Başkan yaptırmayacağız" sloganının mucidi

Kavala'nın HDP'yel ilişkileri de dikkatleri çeken bir diğer unsur. Bu kapsamda Yeni Şafak yazarı Hasan Öztürk, 21 Mart 2017 tarihli yazısında bu bağlantılara ilişkin çarpıcı gerçekleri paylaştı.

7 Haziran seçimlerinin ardından Osman Kavala, HDP eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ı sahibi olduğu Cezayir Restoranı'nda ağırladı. Öte yandan Kavala, Demirtaş'ın seçim öncesi kullandığı "Seni Başkan yaptırmayacağız" sloganının da mucidi.

Osman Kavala kimdir?

1957 Paris doğumlu olan Kavala, İstanbul Robert Lisesi'ni bitirdikten sonra Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu.

Babası Mehmet Kavala'nın 1982 yılında vefat etmesinin ardından, Kavala Grubu'nda yönetici olarak çalışmaya başlayan Osman Kavala, Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa'da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

İletişim yayınlarının kurucularından olan Kavala; TESEV yönetim kurulu üyeliği, Açık Toplum Enstitüsü'nde danışma kurulu üyeliği ile Helsinki Yurttaşlar Derneği üyeliği yapıyor.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

574
1 paylaşım, 1 points