Portakallı Mis Kokulu Fikirler


5
5 shares, 5 points

Benim hayatımın belki de en büyük keşiflerinden biri oldu bu mum ve mumluk.

Portakallı Mis Kokulu Fikirler


Aromatik, Portakal Kabuklu ve Zeytinyağlı doğal mum ve mumluk:

Benim hayatımın belki de en büyük keşiflerinden biri oldu bu mum ve mumluk. Hem tastamam doğal, hem çocukluğumun hatırası: soba üstüne konan yanık portakal kokulu, çok zarif ve pek şık, pek estetik, alev renkli, olağanüstü, fevakalade ve şahane mum ve mumluk elde ettim. Ben buna bayıldım daha ne diyeyim. Ve tabii mümkün değil ki böyle bir güzelliği kendime saklayayım, ifşa etmeyeyim.

Yapılışına gelince, çok basit. Şöyle ki;

1-Portakalı ikiye kesip, içlerini çıkartıyoruz. Üst kabuğun tamamını temizliyoruz. Ben dolma oyacağı kullandım bunun için. Üstteki kabuğun üzerine bıçakla yıldız, kalp, daire ne istersek o şekli çiziyoruz. Alttaki kabuğa gelince; burada daha ince iş yapıyoruz zira ortadaki çıkıntıyı fitil niyetine kesmemek ve bırakmak gerekiyor öylece.

2-Alt kabuğa şekildeki gibi zeytinyağı dolduruyoruz. Ve fitili de iyice yağlıyoruz. Hatta fitili yağla ovalarsak tutuşmasını da kolaylaştırabiliriz. Başka yağ da olur mu bilmem, denemedim. Ama zeytinyağı fikri benim için yeterince cazipti.

3- Fitili tutuşturuyoruz. Bende bu biraz zaman aldı. Neredeyse yılgınlığa düşecektim ki biraz bekletip sonra yeniden deneyince, uzun süre çakmağın ateşini fitilde bekletince başarıyı elde ettim. Demem o ki; aman yanmadı, vah olmadı diye feveran etmeyiniz, ben ettim siz etmeyiniz, güzel düşünüp sabrediniz!

4-Kısa bir süre sonra fitilin ateşi harlandığında üst kabuğu kapak niyetine kapatıp bu eşsiz görüntüyü izlemek, bu enfes kokuyu içinize çekmek ve sahiden terapi görmüş gibi hissetmek için dinlenmeye çekiliniz. Üstelik biliniz ki, çoook uzun süre yanıyorbu mum öyle böyle değil.

Karanfilli ve Binbir Şekilli Estetik Portakallar, Aromatik Kokular:

Portakala karanfil saplama ve bu yolla güzel bir aroma yakalamaya dair birkaç yazı gördüm bloglarda daha önce. Çok da hoşuma gitmiş ancak bir türlü harekete geçmemiştim. Şimdi bu yöntemi bir de binbir estetik şekille uygulamayı ve o karışımın muazzam aromasını koklamayı  çok istedim görünce. Henüz sade bir şekilde denemedim ama yukarıdaki muma bir de karanfilleri saplayıp denedim. Yayılan rayiha harikaydı.

Portakallı ve Tarçınlı Harika Ev Kokusu:

Belki tütsü yakamıyorum evimde ama artık onun yerine bu doğal karışımı denemeye koyuluyorum en kısa zamanda. Hatta belki birazdan. Zira evdeki kokuyu bastıracak iyi, ferah ve temiz bir kokuya ihtiyaç duyuyorum tam da şu anda.

Karışıma gelince, son derece basit: portakal kabuklarını, yarım çay kaşığı tarçınla orta ateşte haşlıyoruz ve sonra yayılan kokuya kendimizi bırakıyoruz. (Bunu da yukarıdaki mumda denedim, içine bir de tarçın ekledim yağın, kokulu mumlar gibi oldu sahiden de ama sanırım iyi bir fikir olmadı zira mumun alevi küçülmeye başladı ve söndü sonunda)

Kaynak:deli anne

 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

832
5 paylaşım, 5 points