REİSİ CUMHURDAN PUTİNE TARİHİ AYAR HELE HELE AİLEMİ


3
3 shares, 3 points

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk İşin Olağan Genel Kurulunda konuştu Rusyanın o iddialarına cevap verdi

REİSİ CUMHURDAN PUTİNE TARİHİ AYAR HELE HELE AİLEMİ


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk- İş'in Olağan Genel Kurulu'nda konuştu. Rusya'nın o iddialarına cevap verdi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle; * Bizim inancımızda işçinin emeği kutsaldır. Türkiye uzun yıllar 1 Mayıs krizleri yaşadı. 1 Mayıs'ın işçi bayramı olarak kutlanması için pek çok girişim yapıldı. Dikkat ediniz bu çabaların çoğunda 1 Mayıs bir bahane olarak kullanılmıştır. Başbakanlığım döneminde bu meseleye sahip çıktım. Fakat 1 Mayıs bahanesiyle ülkenin ve milletin huzurunu kaçırmak için uğraşanları bu da durdurmadı.

* Ülkemizi terör örgütüne, paralel yapıya, bunlara destek olanlara bırakmayacağız. * Tüm sıkıntıların temelinde mevcut anayasa yatıyor. * Anayasa izleme komitesi kuralım dedik, muhalefet bu komiteye üye vermedi.

* Türkiye kadim ilişkileri ve coğrafi konumu sebebiyle sürekli teyakkuz halinde olmak zorundadır. Suriye'deki olaylar küresel bir sorun haline gelmiştir. Türkiye olarak nasıl Balkanlar'a, Akdeniz'e biçare kalmamız söz konusu değilse Suriye için de geçerli. Onun için diyorum Rusya Suriye'de ne arıyor. Neymiş BM'nin izni varmış, Esed davet edince girilirmiş. 380 bin insanın katilinin davetine icabet etmeye mecbur değilsiniz. Bunu Sayın Putin'in kendisine de söyledim. Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılıyız, ama Suriye'de meşru bir yönetim yoktur. Esed yönetimi çok küçük bir toprakla böyle bir iddiada bulunamaz. Suriye'deki meşru muhatap Suriye halkıdır.

*Ailemi bu işe karıştırmak, işin ahlaki olmayan kısmıdır. Hele hele ailemi, bu işe karıştırmak çok daha ahlaki olmayan bir durum. Aynı şeyi İran da yaptı. Bu böyle devam ederse bunun bedelini İran olarak ağır ödersiniz dedim. Sonra sitelerinden kaldırdılar.

*Bizim derdimiz Suriye halkının en kısa sürede kendilerine güvenli bir gelecek kurabilmeli. Bütün bu işler geride kaldığında oradaki kardeşlerimizin karşısında dik çıkacağız. *Türkiye olarak nasıl Balkanlar'a, Akdeniz'e biçare kalmamız söz konusu değilse Suriye için de geçerli. Onun için diyorum Rusya Suriye'de ne arıyor. Neymiş BM'nin izni varmış, Esed davet edince girilirmiş. 380 bin insanın katilinin davetine icabet etmeye mecbur değilsiniz. Bunu Sayın Putin'in kendisine de söyledim. Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılıyız, ama Suriye'de meşru bir yönetim yoktur. Esed yönetimi çok küçük bir toprakla böyle bir iddiada bulunamaz. Suriye'deki meşru muhatap Suriye halkıdır.

*Türkiye Cumhuriyeti'nin DAEŞ'ten petrol aldığını Rusya belgelerle ispatlaması gerekiyor, aksi halde iftira atıyordur. Türkiye'nin petrol ve doğalgaz aldığı yerler bellidir. *Suriye ile ilgili görüş farklılığımız olan ülkelere karşı özel bir husumetimiz yoktur. Bununla birlikte egemenlik haklarımızla ilgili hassasiyetimizden en küçük bir taviz vermemizi de kimse bizden beklemesin. Bu millet aç kalır, açıkta kalır ama asla istiklalinden vazgeçmez.

Sokullu Mehmet Paşa, İnebahtı Savaşı ile ilgili, 'Biz Kıbrıs'ı almakla sizin kolunuzu kestik, sizse İnebahtı'nda bizim sakalımızı traş ettiniz' diyor. Kesilen kol yerine gelmez ama kesilen sakal daha gür olarak yeniden çıkar. Türkiye, bugün de kendisine dost olanlara kazandıran, husumet besleyenlere kaybettiren bir konumdadır.

 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

601
3 paylaşım, 3 points