Saçın Yumuşak Olması İçin Neler Yapılabilir


9
9 shares, 9 points

Parlak ve yumuşak saçlar elde etmek için saçınızda kullandığınız ürünleri dikkatli seçmeli ve kendinize saç bakım rutini oluşturmalısınız.

Saçın Yumuşak Olması İçin Neler Yapılabilir


Parlak ve yumuşak saçlar elde etmek için saçınızda kullandığınız ürünleri dikkatli seçmeli ve kendinize saç bakım rutini oluşturmalısınız. Öncelikle saçta bulunan yağ genellikle “kötü” olarak kabul edilmesine karşın saçın yumuşak olmasında önemli bir rolü bulunur. Tabii burada aşırı yağlanmış saçlardan bahsetmiyorum. Saç derisinde üretilen yağın saç tellerinde belirli bir oranda olması saçın yumuşak, doğal parlaklığında ve dış etkenlere karşı korunaklı olmasında kilit bir rolü bulunur. Eğer çeşitli nedenlerle yağ üretimi azalırsa saçlarınız kurur, solgun görünür ve kırılmalar artar.

Saçın Yumuşak Olması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç güzelliği içerden dışarı doğru gelir ve ancak bu şekilde kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Yani eğer doğru beslenmiyorsanız almanız gereken vitaminleri almıyorsanız, sigara kullanıyorsanız, içmeniz gerekenden az su içiyorsanız, stresi kontrol edemiyorsanız ve düzensiz uyuyorsanız saçlarınızın güzel olması için kozmetik ürünler kullanmanız yeterli olmayacaktır. Bu tip saçı yumuşatan, parlatan ürünler size sadece 1-2 gün kazandırır ve saçınız tekrar eski solgun haline geri döner. Saçın yumuşak olması için atmanız gereken ilk adım beslenmenizi gözden geçirmek ve gerekiyorsa düzenlemektir. E, B12 ve C vitamini gibi saçı besleyen antioksidan vitaminler saç sağlığı için oldukça önemlidir. Bu vitamini farklı renklerde meyve ve sebzeler yiyerek alabilirsiniz. Ayrıca gün boyu içtiğiniz suya mutlaka dikkat edin. Beslenme şekliniz sadece saçlar için değil aynı zamanda cilt bakımı içinde çok önemlidir.

Saç deriniz aşırı yağlı değilse saçınızı her gün şampuanlamanıza gerek yok. Saçları her gün şampuanlamak saç derisini kurutur. Saçınızı gün aşırı yıkamak doğal yağını korumasını ve saç tellerinin yumuşak kalmasını sağlar.

Duştan çıktıktan sonra saçlarınızı ıslakken sık bir fırça ile fırçalıyorsanız bu alışkanlığınızı bırakın. Sert fırçalar özellikle saç ıslakken saç köklerini zorlar ve kırıkları arttırır. Bunun yerine havluyla fazla suyu alıp geniş dişli bir tarakla tarayın.

Saçların yumuşak olması için bir diğer önemli nokta ise saç maşasının doğru kullanımıdır. Saçı kurutan bu tip cihazlar saçın sertleşmesi ve kırılması nedenleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Bu cihazları olabildiğince az kullanmak en doğrusu ve kullanmadan önce mutlaka saçı ısıya karşı koruyan silikon, termal saç spreyi sıkın.

Yaz aylarında güneşe çıkarken şapka takmak saçın ve saç derisinin aşırı kurumasını önler ve saçın nemini korur. Ayrıca bu aylarda saçlar için özel olarak üretilen koruma faktörlü saç kremlerini kullanabilirsiniz.

Son olarak; saçın yumuşak ve parlak olması için doğal yağlardan faydalanabilirsiniz. Argan yağı, papatya yağı, badem yağı gibi doğal yağlar saç derisini besler ve saç tellerini yumuşatır. Sitemiz de doğal yağlarla saç bakımı ve saç bakımında kullanılan yağlar hakkında pek çok yazı bulabilirsiniz.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

918
9 paylaşım, 9 points