SAĞLIKLI SAÇ BÜYÜMESİ İÇİN 4 TEMEL VİTAMİN


1
1 shares, 1 points

Saçlarınıza düzenli bakım yapıyor olabilirsiniz, yıpranmaması için boyatmıyor, kurumaması için hergün şampuanlamıyor olabilirsiniz

SAĞLIKLI SAÇ BÜYÜMESİ İÇİN 4 TEMEL VİTAMİN


Saçlarınıza düzenli bakım yapıyor olabilirsiniz, yıpranmaması için boyatmıyor, kurumaması için hergün şampuanlamıyor olabilirsiniz…. Tüm bu yaptıklarınız eğer beslenmenize dikkat etmiyor ve saç sağlığı için almanız gereken vitaminleri düzenli olarak almıyorsanız sadece kısa dönemli etki sağlayacaktır. Sağlıklı, güçlü bir doğal saç için sağlığımıza oldukça dikkat etmeliyiz. Eğer özen göstermeyip, doğru vitaminleri yeterince alamazsanız canınızı sıkabilecek durumlar oluşabilir.  Her vitaminin saçlar üzerinde belirli oranlarda etkisi olmakla birlikte bazı vitaminler daha fazla etkiye sahip. Bu vitaminler arasında A, C ve B vitaminlerini sayabiliriz. Vitamin eksikliğinin saçlardaki en önemli belirtileri ise erken beyazlama, saç tellerinin incelmesi, günlük normal olarak yaşanan saç kaybının artması, uçların çok kırılması, parlaklığını kaybetmesidir.

Saçın güzel kalmasını sağlamak için günlük yeterli miktarda almalıdır. Peki alınacak vitaminler nelerdir ?

A VİTAMİNİ

A vitaminin saçlarda en önemli etkisi, sağlıklı uzamaya katkıda bulunmasıdır. Yağda çözülebilen ve bu nedenle vücutta depolanabilen A vitamini en çok yumurta sarısı, ıspanak ve patateste bulunur. Saçların yanı sıra sağlıklı bir cilt ve tırnaklar içinde önemlidir. Kemik büyümesine yardımcı olur, sinir liflerini çevreleyerek koruyucu bir kılıf görevi görür.

A vitamini eksikliği saçlarda dökülme ve saç derisinde aşırı kuruluğa açabilir. Kuruyan saç derisi saç köklerini ve saç tellerini zayıflatır, uçların daha fazla kırılmasına yol açar. Genellikle gündelik gıdalarla yeterli miktarda alınan a vitaminini takviye etmek için havuç, kayısı, kırmızıbiber ve balkabağını yemekleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

En iyi A vitamini kaynağı olan gıdalar: Karaciğer, karahindiba, havuç, brokoli, patates, ıspanak, lahana ve kavun
Önerilen günlük tüketim miktarı: 5000 IU (IU: uluslar arası birim). Hayvanlardan alınan 25000 IU miktarından fazla A vitamini toksiktir ve hem saç dökülmesine hem de diğer ciddi sağlık problemlerine yol açar.

B VİTAMİNİ

B vitamini eksikliğinin saçları zayıflattığı ve saç dökülmesini hızlandırdığı biliniyor. Bu 1 vitamin sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlarken saçların beyazlamasını yavaşlatıyor ve metabolizmanın fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı oluyor.

1. Saç dökülmesini hafifletir.
2. Beyazlamayı yavaşlatır.
3. Daha hızlı büyüme sağlar
4. Parlaklık, parlaklık, parlaklık!

E VİTAMİNİ

Saç derisi sirkülasyonunu hızlandıran en önemli vitamin
E vitamini de saç derisi sirkülasyonunu arttıran ve saçların genel görüntüsü için önemli antioksidanlardan biridir. Aynı zamanda, saç hücrelerinin üretimi ve tamirine yardımcı olması ile bilinir. Bu hücrelerin sağlığı da, hem saç kırıkları ve dökülmelerini engellemek hem de saçların çabuk uzamasını sağlamak için çok önemlidir. E Vitamini aynı zamanda yaşlanma sürecini de yavaşlatan bir vitamin olarak biliniyor. Kırlaşmış saçlar da vücudun yaşlanmasının bir belirtisi olduğundan, saçlarınız kırlaşmış olsun veya olmasın, E Vitamini mutlaka çok faydalı olacaktır.

En iyi E vitamini kaynağı olan gıdalar: Buğday tohumu yağı, Ayçiçek yağı, safran yağı, badem, fındık, ıspanak, şalgam, pancar ve avokado, domates.

FOLİK ASİT

Saç dökülmelerine karşı en önemli koruyucu
Folik asit, karmaşık kimyasal yapısı ile en önemli vitaminlerden biri olup, vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması için hayati önem taşımaktadır. Dokuların gelişimine ve hücre fonksiyonlarının düzgün işlemesine yardımcı olur. Saçların büyümesini sağlayan hücrelerin yenilenmesini sağlamak ile sorumludur. Folik asit eksikliği, saç sağlığının bozulmasına, saç dökülmelerine ve erken beyazlaşmasına neden olabilir.

En iyi folik asit kaynağı olan gıdalar: Brokoli, mısır, portakal, hububat, et ve yeşil yapraklı sebzeler, yeşil mercimek.
Önerilen günlük tüketim miktarı: 400 mikrogram.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

344
1 paylaşım, 1 points