Sigarayı Bırakanlarda Olan 13 Değişim


6
6 shares, 6 points

Sigara başta kanser, kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorununun başlıca nedenlerinden biri.

Sigarayı Bırakanlarda Olan 13 Değişim


Sigara başta kanser, kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorununun başlıca nedenlerinden biri. Sigarayı bırakmak bir sigara bağımlısı için başlangıçta zor gibi görünse de, aslında onu terk etmek hayatınıza onlarca fayda sağlayacaktır.
Peki, kararınızı verdiniz ve sigarayı bırakacaksınız. İyi haber… Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra bile vücudunuzda mucizeler yaşanmaya başlayacak. Neler mi olacak? İşte detaylar… Sigarayı bırakma evresinde vücutta meydana gelen değişiklikler;
Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra, kan basıncınız ve nabzınız normale döner, el ve ayak dolaşımınız düzelir.8 saat sonra, kan oksijen düzeyiniz normale döner, kalp krizi geçirme riskiniz azalır. 24 saat sonra, ise vücudunuz karbonmonoksitten arınır. 48 saat sonra, kanınızdaki nikotin düzeyi azalır, tat ve koku duyunuz artar.

72 saat sonra, hava yollarının gevşemesi sayesinde nefes alıp vermeniz rahatlar, hava yolları kendi kendini temizlemeye çalışır ve enerji düzeyiniz artar.
2-12 hafta sonra, tüm vücudunuzdaki dolaşım düzelir, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskiniz azalır, yürürken yorulma ve tıkanma sorunu ile daha az karşılaşırsınız.
3-9 ay sonra, öksürük, kısa aralıklarla nefes alıp verme ve solunum yolu problemleriniz düzelir, akciğer fonksiyonlarınız ise yüzde 5-10 oranında artış gösterir
12 ay sonra, koroner kalp hastalığı riskiniz yarı yarıya düşer. 12-36 ay sonra, mesane kanseri riskiniz yüzde 50 azalır. 5 yıl sonra, kalp krizi geçirme riskiniz, yemek borusu ve ağız boşluğu kanserleri riskiniz yüzde 50 azalır.
10-15 yıl sonra, kalp krizi geçirme riskiniz hiç içmeyenlerle aynı seviyeye iner ve akciğer kanseri riskiniz sigara içenlere göre yüzde 50 azalır.
Sigarayı bırakmak sağlığınıza fayda sağladığı gibi sosyal hayatınızı da olumlu etkiler.
Yiyeceklerden aldığınız tat artar, koku duyunuz gelişir. Cinsel hayatınız olumlu yönde etkilenir ve kendinizi fiziksel anlamda çok daha iyi hissedersiniz.

 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

353
6 paylaşım, 6 points