Simit ve Susamın 12 Faydası


4
4 shares, 4 points

Simiti simit yapan olduğu gibi yediğimizde fayda sağlayan da üzerindeki o lezzetli susam tanecikleridir...

Simit ve Susamın 12 Faydası


Sokaktaki satıcılardan tutun da en lüks pastenelere kadar satılan, bir bardak çayla beraber afiyetle yediğimiz simitin ne gibi faydalarının olabileceğini düşünmüşmüydünüz? Simiti simit yapan olduğu gibi yediğimizde fayda sağlayan da üzerindeki o lezzetli susam tanecikleridir... İşte simit susamının faydaları: 'Sesamum indicum' bitkisinin olgun tohumlarından, presleme yoluyla elde edilen sabit bir yağ olan susam yağı vitamin mineral antioksidanlar ve lesitin bakımından zengin bir besindir.Susamda, sesamol, sesamin ve sesamolin adında antioksidan bileşikler yeralır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

İçindeki demir ve vitaminler nedeniyle kansızlıkta doğal bir destektir. Japonyada yapılmış araştırmalar susam yağının bağırsak kanserine karşı koruyucu olabileceğini göstermiştir.

Susam yağında beyin ve sinir hücreleri için yararlı olan lesitin bulunur. Susam tohumu kalbi sağlığı için yararlı E vitamini de içerir.

Kolesterolün ve yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcıdır. Susam yağından elde edilen susaminin kolesterolü kontol altında tutmakta yardımcı olabileceği belirtiliyor. Güneşten koruyucu yağ olarak kullanılabilir. Güneş ışığındaki UVA ve UVB‘den büyük ölçüde koruma sağlayıcı etkisi vardır.

Eklem sorunlarında ağrının azaltılmasına yardım etmesi susam yağı yararları arasındadır. Yorgunluğa karşı enerji verir. 

 Cilt sorunları ve mantar enfeksiyonlarına karşı faydalıdır. Cilt sağlığı için önemlidir. Cildin yaşlanmasını engellemeye yardım eder.

Susam yağı Saç diplerine ve tırnaklara sürülür. Saçları besler ve canlılık kazandırır. Saça ve cilde masaj biçiminde uygulanır. Vitamin ve kalsiyum eksikliği sebebiyle sorunlu hale gelmiş tırnaklar için yararlıdır.

 


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

360
4 paylaşım, 4 points