Sınırda Şehit Olan Asker Boğazına Bıçak Darbesi Almış


6
6 shares, 6 points

Hatayın Yayladağı ilçesinde kaçakçılara müdahale eden er Mustafa Uygun boğazına aldığı bıçak darbeleriyle şehit düşmüş Yeni nişanlanan oğullarının acı haberini alan aile yıkıldı

Sınırda Şehit Olan Asker Boğazına Bıçak Darbesi Almış


Hatay'ın Yayladağı ilçesinde kaçakçılara müdahale eden er Mustafa Uygun, boğazına aldığı bıçak darbeleriyle şehit düşmüş. Yeni nişanlanan oğullarının acı haberini alan aile yıkıldı.

Hatay'ın Yayladağı ilçesinde kaçakçılarla askerler arasında çıkan arbede sonucu boğazına aldığı bıçak darbeleriyle şehit olan sözleşmeli er Mustafa Uygun'un Denizli'deki evinde büyük üzüntü yaşanıyor.

BOYNU KESİLEREK ŞEHİT DÜŞTÜ

 Hatay'ın Yayladağı ilçesinde insan kaçakçılarına yönelik denetimlerde bulunan askeri personelden sözleşmeli er Mustafa Uygun (23) kaçakçılara müdahale sırasına boynu kesilerek şehit oldu.

ACI HABER, AİLEYİ YAKTI KAVURDU

Şehidin acı haberi Pamukkale ilçesinin Pamukkale mahallesinde yaşayan ailesine gece geç saatlerde verildi. Mustafa Uygun'un şehadet haberi anne Keziban Uygun ve baba Cevdet Uygun'a askeri personel tarafından verildi.

Olayı duyan aile büyük üzüntü yaşarken, sabaha karşı Mustafa Uygun'un yakınları eve akın etti. Eve 2 adet dev Türk Bayrağı asılırken, şehidin yakınlarının büyük üzüntü içinde oldukları görüldü.

1.5 AY ÖNCE NİŞANLANMIŞ

1.5 ay önce nişanlandığı öğrenilen Mustafa Uygun'un çevresinde çok sevilen biri olduğu ve henüz 6 ay önce sözleşmeli er olarak görev yapmaya başladığı ifade edildi.

TSK'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, " 14 Şubat 2016 tarihinde saat 19.15 sularında Hatay/Yayladağı Görentaş Hudut Karakolu'nda görevli unsurlarımız, Suriye sınırından Türkiye'ye yasadışı hudut geçişinde bulunan bir gruba müdahale etmiş, çıkan çatışmada kahraman bir silah arkadaşımız olay yerinde şehit olmuştur. Kahraman şehidimize Allah'tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır temenni ediyoruz" denildi.

HATAY VALİSİ: OLAYLA İLGİLİ 4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI, ASKERİN SİLAHI DA BULUNDU

Hatay Valisi Ercan Topaca, şehit düşen askerle ilgili 4 kişinin gözaltına alındığını, askere ait silahın da bulunduğunu bildirdi.

Topaca, Valilikte İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ ile gazetecilere yaptığı açıklamada, dün akşam acı bir olay yaşandığını, sözleşmeli onbaşı Mustafa Uygun'un (22) şehit olduğunu anımsattı.

Olayın 19.15 civarında, Güveççi Hudut Karakolu'nun yakın bir noktasında meydana geldiğini aktaran Topaca, şunları kaydetti:

"Askerimizin, kaçak sınır geçişi yapmak isteyenlere müdahale ederken ormanlık ve çalılık alanda şehit edildiği anlaşıldı. Olayın hemen arkasından konunun araştırılmasıyla ilgili adli ve idari çalışmalar başlatıldı. Birtakım tedbirler de almak suretiyle faillerin bulunması için arama tarama faaliyetleri başlatıldı. Olayın aslının insan ticareti yapanlar vasıtasıyla işlenen bir cinayet olduğunu tahmin ediyoruz. Çünkü o bölge gerek Suriye gerek Türkiye tarafında bu tür faaliyetleri yapmak isteyen çok sayıda kişinin olduğu bir bölgedir. Aldığımız tedbirler vardı."

"HER GÜN 500 KAÇAK YAKALANIYOR"

Topaca, kentin Suriye ile 276 kilometre sınırı bulunduğunu, bunun bir kısmına duvar yapıldığını hatırlatarak, "Duvar olmayan yerlerden veya duvarlara merdiven dayayarak atlamaya çalışan çok sayıda insan var. Ortalama günlük yakalanan bin, bin 500 kişiye kadar da çıkıyor. Her gün ortalama 500 kişi civarında yakalanıyor. Tabii bu kadar geniş sınır içerisinde ormanlık alanlardan da zaman zaman boşluklardan yararlanarak Türkiye tarafına geçişler var. Geçişler insan ticareti yoluyla oluyor. Suriye tarafında bu işi organize eden bir ekip var. Onları da takip ediyoruz. Onlara destek olan Türkiye tarafından da bazı kişilerin olduğunu biliyoruz" diye konuştu.

"4 KİŞİNİN SORGULARI SÜRÜYOR"

Yaşanan olayın bununla bağlantılı olduğunu ifade eden Topaca, "Dün akşamdan beri yapılan çalışmalarda, olayla ilgili olduğunu düşündüğümüz 4 kişi gözaltında, sorguları devam ediyor. Askerimizin silahını da alıp gitmişlerdi. Sabahki arazi aramasında silah bulundu. Onun bulunması önemli bir delil olacaktır. Bütün boyutlarıyla konu inceleniyor" bilgisini verdi.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

8
6 paylaşım, 6 points