Türkiyenin İHA yol haritası değişiyor


7
7 shares, 7 points

İnsansız hava araçları (İHA) ve bunların alt sistemlerinin millileştirilmesinde önemli kazanımlar elde eden Türkiye, bu alandaki yol haritasını revize edecek. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) koordinasyonunda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), sektörde yer alan ilgili sanayi kuruluşları,

Türkiyenin İHA yol haritası değişiyor


İnsansız hava araçları (İHA) ve bunların alt sistemlerinin millileştirilmesinde önemli kazanımlar elde eden Türkiye, bu alandaki yol haritasını revize edecek.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) koordinasyonunda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), sektörde yer alan ilgili sanayi kuruluşları, enstitüler ve üniversite temsilcilerinin katılımı ile ortaya konulan ve 2011-2030 yıllarını kapsayan İHA yol haritasında değişikliğe gidilecek.

Operasyonel, endüstriyel ve teknolojik anlamda nasıl bir İHA yetenek düzeyine ulaşılmak istendiğinin ortaya konulduğu yol haritası, tedarik ve Ar-Ge projelerinin yönlendirilmesine, şirket ve devlet kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasını sağlamaya yönelik planlamalara yardımcı olacak bir başvuru kaynağı niteliği taşıyor.

İHA yol haritası, Türkiye'nin bu alanda aldığı mesafe ve teknolojik gelişmeler dikkate alınarak revize edilecek ve bu şekilde güncel tutulması sağlanacak.

Yol haritasının, "Taktik sınıf İHA platformu dahil bütün alt sistemlerin milli olarak geliştirilmesi" stratejisine yönelik çalışmalar kapsamında 2 taktik sistem Bayraktar TB2 ve Karayel İHA'ları üretildi. Her 2 platform da TSK tarafından kullanılıyor.

Bayraktar TB2'de yüzde 93'lük yerli katkı oranına ulaşıldı ve hemen hemen bütün alt sistemlerin milli olarak üretilmesi söz konusu.

"Operatif sınıf İHA platformu, görev bilgisayarı ile alt sistemlerin milli olarak yurt içinde üretilmesi" stratejisine yönelik ANKA Geliştirme Projesi'nde yurt dışından hazır alınan pek çok akıllı kutu ANKA-S projesinde yerlileştirildi. Uçuş kontrolü ve görev bilgisayarı ASELSAN ürünü oldu. Platformun üzerine konulacak kamera da ASELSAN tarafından geliştirildi.

Aracın genel tasarımı Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) tarafından yapılırken, üzerine giydirilen bütün elektronik sistemlerin özellikle donanımsal tarafı ASELSAN imzası taşıyor. Bazı kritik alt sistemlere ilişkin yerlileştirme çalışmaları ise devam ediyor.

TAARRUZİ İHA'NIN ROTASI MİLLİ PROJE

"Stratejik, taarruzi ve muharip sınıf İHA sistemleri için çok uluslu konsorsiyum programlarına katılım sağlanması" stratejisinde değişikliğe gidildi. Taarruzi İHA'da yurt dışında tedarik ya da konsorsiyum seçenekleri milli geliştirme projesine dönüştürüldü. SSM, taarruzi İHA'lara yönelik teklife çağrı dosyası hazırlama çalışmalarını sürdürüyor.

Stratejik ve muharip İHA'da ise konsorsiyum modeli üzerindeki çalışmalar devam ediyor.

Bu gelişmeler dikkate alındığında, 2011'de hazırlanan yol haritasına göre 2015 itibarıyla gerçekleşmesi gereken hedeflerin çoğu tutturuldu. Döner kanat İHA sistemlerinde Deniz Kuvvetleri için yapılan gemiye konuşlu İHA'lara yönelik çalışmalarda ise biraz daha zamana ihtiyaç duyuluyor.

İHA teknolojilerine yönelik bu gelişmeler ve oluşan yeni beklentiler ışığında İHA Yol Haritası güncellenecek. Bu kapsamda ilk olarak mayıs ayında İHA'lar konusunda farkındalığı artırmak için kapsamlı bir sempozyum yapılması planlanıyor. Daha sonra mevcut dokümanın güncellenmesine yönelik alt çalışma grupları oluşturulacak ve bu çalışmalar sonunda taslak doküman çıkarılacak.

İHA yol haritasının revize halinin Mart 2017'de yayımlanması bekleniyor.


Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

464
7 paylaşım, 7 points