Uyandığınızda Bunları Yapmayın


8
8 shares, 8 points

Uyandığınızda Bunları Yapmayın

Uyandığınızda Bunları Yapmayın


Uyandığınızda asla yapmamanız gereken 7 şey. Güne enerjiniz düşük ve yorgun mu başlıyorsunuz? O zaman doğru sandığınız bu 7 hatadan birini yapıyor olabilirsiniz.

1. Erteleme düğmesine basmayın

Uyku uzmanlarına göre sabah alarmları ertelemek iyi bir fikir değil. Çünkü her seferinde alarm erteleyip uyumaya devam edenler uyku modundan çıkamıyorlar. Bu da uyandıklarında kendilerini çok yorgun hissetmelerine sebep oluyor.

uyandiginizda-asla-yapmamaniz-gereken-ilk-7-sey-8009103

2. Yatakta kıvrılıp kalmayın

Uyandığınızda, hala yataktayken kollarınızı ve bacaklarınızı iyice gerin. Ne kadar çok gerinirseniz gün içinde o kadar çok kendinden emin ve mutlu olacaksınız. Kedi gibi kıvrılmış kalkanlar ise daha çok stresli ve uykulu olmaya meyillidir.

3. Sakın sabah ilk iş olarak e-postalarınızı kontrol etmeyin

Uyanır uyanmaz e-postalarınızı kontrol etmek sizi asıl yapmanız gereken önemli işlerden alıkoyar, dikkatinizi dağıtır. Düşünmeden hemen maillerinize bakmak yerine yapmanız gereken öncelikli işlerinize odaklanın.

4. Yatağınızı dağınık bırakmayın

Ne kadar imkansız gözükürse gözüksün, yatağınızı toplu şekilde bırakmak günün geri kalanında üretkenliğinizi artıracaktır. Bu önemli alışkanlık, diğer yararlı ve iyi alışkanlıkları kazanmanıza da yardımcı olacak ilk adımdır.

uyandiginizda-asla-yapmamaniz-gereken-ilk-7-sey-8009104

5. Kahve içmekten kaçının

Eğer uyanmak için kahve içen insanlardan biriyseniz, bu alışkanlığınızı tekrardan düşünmenizin zamanı geldi. Sabah 8 ile 9 arası, vücudumuz büyük miktarda kortizol adında enerji düzenleyici hormonu üretir. Eğer 9:30’dan önce kahve içerseniz, vücudunuz kortizol üretimini azaltacak ve daha az enerjiye sahip olacaksınız.

6. Karanlıkta uyanmayın

Vücudumuzun biyolojik saati ışığa ve karanlığa karşı hassastır. Az ışıkta uyanırsanız, beyninizin deyim yerindeyse aklı karışabilir ve kendinizi uykulu hissedebilirsiniz. Bu yüzden uyandığınızda önce perdeleri açın; hava hala karanlıksa, parlak ve güçlü bir ışık yakmanız yeterli olacaktır.

7. Enerjinizi düşüren alışkanlıklarınızdan kaçının

Bilim adamlarına göre irade gücünüz sınırlıdır. Eğer sabah küçük işler yaparak başlarsanız, gün boyunca enerjiniz daha az olacaktır. Monoton bir düzende hazırlanmak yerine kendi iradenizi kuvvetlendirecek ve günün geri kalanında daha enerjik olabileceğiniz bir rutin alışkanlığınız olsun.Beğendin mi? arkadaşlarınla paylaş!

901
8 paylaşım, 8 points